DNI DZIEDZICTWA w Radomsku | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =

DNI DZIEDZICTWA w Radomsku

Z okazji  EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA tradycyjnie przygotowanych będzie szereg atrakcji. W tym roku wydarzenia planowane są na weekendy 9-10 i 16-17 września.
Program EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA w Radomsku
08.09.2017, godz. 17.00, sala widowiskowa Dni Kultury Romskiej: pokaz filmu i wykład Agaty Kossek „Romowie
10.09.2017, godz. 16.00 Spacer historyczny po Radomsku – przewodnik Artur Szponder Zbiórka przed MDK Radomsko  
10.09.2017, godz. 17.00 sala widowiskowa Dni Kultury Romskiej: Wieczór Filmowy. Przegląd filmów dokumentalnych połączony z dyskusją na temat kultury romskiej z udziałem aktorki Anny Grażyny Suchockiej, politologa Romana Wiśniewskiego, Kamili Zielińskiej –prezesa Stowarzyszenia Społeczności Romskiej „Zefiryn 
16.09.2017, godz. 17.00, sala kameralna Dni Kultury Żydowskiej: „Wiera Gran” - spektakl Radomszczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Wiem Więcej”  16.09.2017, godz. 18.30 sala kameralna Dni Kultury Żydowskiej: „Żydowskie motywy” - przegląd filmów o tematyce żydowskiej: „Przy Planty 7/9”, reż. M. Jaskulski, L. Loewinger (Polska, USA, 86 min) oraz „Na ringu życia”, reż. U. Borreda (Izrael, 60 min.)       17.09.2017, godz. 16.00 Dni Kultury Żydowskiej: zwiedzanie cmentarza żydowskiego – przewodnik Agnieszka Kuligowska Zbiórka przed kirkutem 17.09.2017, godz. 17.00 Sala widowiskowa Koncert i uroczyste podsumowanie X edycji pleneru malarskiego ph. "Pejzaż malowany Ziemi Łódzkiej – spotkajmy się w powiecie radomszczańskim"


Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 roku Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 roku zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu. Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności.

W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa-członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 roku. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.