Gwara to wspaniała sprawa | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =

Gwara to wspaniała sprawa

Występ dziewcząt z Kraśnicy podczas promocji "Słownika"

Na taką publikację mieszkańcy Ziemi Opoczyńskiej czekali dawna. Teraz wreszcie otrzymali kronikę swej językowej tożsamości.
W środę 28 listopada 2018 roku w Muzeum Regionalnym w Opocznie odbyła się promocja „Słownika gwary opoczyńskiej”. Książka powstała dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Licznie przybyli goście mogli poznać przebieg prac nad publikacją.
- Gwara to wspaniała sprawa – stwierdził dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Jerzy Misiurski.
Jeszcze niedawno używanie języka wsi traktowano jako coś wstydliwego, lecz teraz na szczęście jest inaczej. Gwara nie tylko odróżnia poszczególne wsie, ale pokazuje bogactwo kulturowe.
Autor „Słownika” prof. UJK Stanisław Cygan przyznał, że on sam pochodzi ze wsi jednak nie  opoczyńskiej, ale świętokrzyskiej. Gwara była więc językiem jego dzieciństwa. Natomiast podczas pracy nad „Słownikiem gwary opoczyńskiej” odwiedził 40 wsi.
- Ludzie otwierali domy – mówił – gościli jak swojego.
Praca trwała bardzo krótko, bo niecałe pół roku. Przyznał, że z tego powodu mogą wystąpić jakieś braki czy nieścisłości, lecz w przyszłości będzie można wprowadzać różne uzupełnienia i korekty.

Etnograf z Opoczna, pani Stanisława Dłużewska-Pawlik, która wspierała prof. Cygana w zbieraniu materiałów do „Słownika”, zwróciła uwagę na trudne warunki pracy, gdyż w sierpniu upały przekraczały temperaturę 30 stopni w cieniu.
- Na szczęście okazał się pracoholikiem – podsumowała działania autora książki.
W tym czasie zrealizowano ponad 300 godzin nagrań.
Dr Jan Łuczkowski przypomniał o zorganizowanych w minionych latach dwóch konkursach gwary opoczyńskiej. Natomiast nauczycielka języka polskiego Paulina Fura poinformowała, że w ramach projektu prowadzone były również lekcje nauki gwary. Zajęcia takie będą kontynuowane, a konspekt zajęć wciąż jest udoskonalany.

Promocję „Słownika” ubarwiły dwa występy artystyczne. Zespół wokalny dziewcząt z Kraśnicy prowadzony przez nauczycielkę Kamilę Biniek-Kaczorowską wykonał zestaw przyśpiewek. Natomiast scenkę rodzajową (czy raczej kabaretową) w gwarze opoczyńskiej, zaprezentowały panie Anna Orłowska i Zofia Warczyńska również z Kraśnicy.

Na zakończenie spotkania wicestarosta Maria Barbara Chomicz przekazała dla muzeum okolicznościową płytkę ceramiczną wykonaną z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. Został także odczytany i wręczony w ręce dyrektora Muzeum Regionalnego w Opocznie Adama Grabowskiego list gratulacyjny od zastępcy dyrektora Łódzkiego Domu Kultury Moniki Matusiewicz.
Wszyscy przybyli na promocję goście otrzymali bezpłatnie „Słownik gwary opoczyńskiej”.

P.Reising

Muzeum Regionalne w Opocznie

Kategoria

Inne

Adres

pl. Zamkowy 1, 26-300 Opoczno

Kontakt

Tel./fax: +48 44 755 23 19

e-mail: info@muzeumopoczno.pl