Bez montażu nie ma kina | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 3 =

Bez montażu nie ma kina

Montaż Film Festiwal – jedyne w Polsce wydarzenie filmowe w całości poświęcone sztuce montażu oraz postprodukcji filmowej. Przez dwa dni w łódzkim Art_Inkubatorze zostanie pokazanych ponad 20 filmów konkursowych, które oceni  jury. W programie znajdą się także pokazy, warsztaty i spotkania.
Filmy  w czterech kategoriach – fabuła, dokument, teledysk i trailer – oceni (i przyzna statuetkę Złotych Nożyc) jury w składzie: Jarosław Barzan, Beata Barciś oraz Piotr Kmiecik – uznani i nagradzani montażyści, członkowie Polskiego Stowarzyszenia Montażystów. Publiczność przyzna także swoją nagrodę Złotej Sklejki.

– Rozwijajmy się, otwieramy dla większej publiczności i chcemy stopniowo poszerzyć specjalizację naszego festiwalu o cały okres postprodukcji – w tym roku do „montażu” dołączamy między innymi korekcję barwną czy technologię wirtualnej rzeczywistości –  mówi Adrian Jasion, jeden z organizatorów festiwalu. – Mamy mocny konkurs główny – filmy, które przeszły selekcję i zostały zakwalifikowane są naprawdę godne uwagi. Cieszymy się także na każde wydarzenie towarzyszące – udało nam się zaprosić do współpracy świetnych ludzi, którzy przyjadą, by podzielić się wiedzą, którą zdobyli w toku wielu lat pracy przy postprodukcji – dodaje Jasion. 

W programie zaplanowano pokaz specjalny niezwykłego dokumentu „Beksińscy – album wideofoniczny”, stworzonego z filmowych i fonicznych materiałów z prywatnego archiwum Zdzisława Beksińskiego. Po projekcji organizatorzy zapraszają na spotkanie z montażystą filmu Dominikiem Jagodzińskim, który opowie, jak stworzyć film dokumentalny z materiałów obejmujących prawie 50 lat życia artysty i jego rodziny.

Jednym z wydarzeń będzie też wystawa storyboardów Jana Topczewskiego, który pracował m.in. przy nagrodzonych na festiwalu w Sundance „Córkach dancingu”, „Papuszy” i „Królewiczu Olch”. Inna atrakcja to festiwalowe kino VR – widzowie przy pomocy specjalnych headsetów będą mogli obejrzeć filmy stworzone w technologii wirtualnej rzeczywistości.

W ramach festiwalu odbędą się cztery panele – prezentacja technologiczna firmy AVID (producenta jednego z najpopularniejszych programów do profesjonalnej edycji obrazu i dźwięku), panel dotyczący postprodukcji filmów VR przygotowany przez Marcina Łunkiewicza z Mimo.ooo, case study postprodukcji filmu „Photon” w reżyserii Normana Leto, którą zaprezentuje firma Lightcraft, a także pokaz specjalny dotyczący Color Gradingu, czyli kolorowania materiału filmowego, który przeprowadzi Young Colorists United.