Cztery dni krytyków | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =

Cztery dni krytyków

„Dzika grusza”

9. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się w Łodzi od 18 do 21 października. W programie ponad 80 filmów, w tym 50 pełnometrażowych i 25 premier z najlepszych światowych festiwali, dyskusje na tematy elektryzujące środowisko filmowe i kinomanów (przemoc w branży filmowej, nowa kinofilia, producent kreatywny, język kina a współczesne technologie) z udziałem gwiazd m.in. Agnieszki Holland, Grażyny Torbickiej, Urszuli Antoniak. Specjalnym gościem festiwalu będzie także ikona światowego filmoznawstwa - Thomas Elsaesser.
Przygotowano 30 wydarzeń z udziałem gości. Podczas czterech festiwalowych dni będzie można spotkać blisko 60 ekspertów, którzy pracują na rzecz branży filmowej. Odbędą się m.in. warsztaty recenzowania gier wideo z Michałem Walkiewiczem (redaktorem naczelnym Filmwebu), warsztaty stylu w krytyce filmowej z Sebastianem Smolińskim czy zupełnie wyjątkowe spotkanie poświęcone montażowi filmowemu z Dorotą Wardęszkiewicz w ramach wydarzenia „Akcja edukacja”.

Festiwal Kamera Akcja odkrywa przed widzami kulisy przemysłu filmowego. Organizatorzy zapraszają na spotkania z Łukaszem Grzegorzkiem i Natalią Grzegorzek poświęcone produkcji filmu „Córka trenera”. Tajemnice realizacji filmu „Love Express. Zniknięcie Waleriana Borowczyka” wyjawi uczestnikom Kuba Mikurda – reżyser filmu, a dotychczas znany krytyk filmowy. Na uwagę kinomanów zasługuje także sekcja „Filmoznawca-filmowiec”, której bohaterem jest w tym roku Paweł Edelman. Światowej sławy autor zdjęć filmowych w specjalnym wywiadzie wideo zdradzi widzom, jakie wyzwania wiążą się z pracą operatora.

Wielką gratką programu filmowego festiwalu będzie polska premiera muzycznego hitu tegorocznego Sundance czyli „Hearts Beat Loud”. Film w reżyserii Bretta Haleya przywodzi na myśl produkcje Johna Carneya „Once” czy „Sing Street”. W ramach sekcji poświęconej Ursuli Meier będzie można z kolei wziąć udział w polskiej premierze hitu tegorocznego Berlinale „Shock Waves - Diary of My Mind”. Widzowie będą mieli także szansę zobaczyć filmy wyprodukowane i dystrybuowane przez stosunkowo młode, amerykańskie Studio A24. W ramach sekcji zaprezentowany zostanie „Climax”, najnowszy film jednego z czołowych prowokatorów współczesnego kina – Gaspara Noé. Powrócą także stałe sekcje programu filmowego: Krytyczne premiery, czyli hity z najważniejszych festiwali na świecie. Wśród nich „Dzika grusza” (reż. Nuri Bilge Ceylan), czy „7 dni w Entebbe” (reż. José Padilha).

Nowością tegorocznej edycji festiwalu będzie przegląd kina francuskiego. W ramach sekcji zobaczymy produkcje, które podbijały francuskie kina, a jednocześnie nie są dostępne w Polsce. Wydarzeniem sekcji będzie pokaz „Barbary”. Film wyreżyserowany przez doskonale znanego kinomanom aktora Mathieu Amalrica, który łączy swoje twórcze zainteresowania, występując po obu stronach kamery. Co więcej, jest reżyserem nie tylko na planie, ale i w filmie.

W konkursie „Krytyk pisze” pod patronatem Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego nowością będzie podwójne jury. Teksty przyszłych dziennikarzy i krytyków ocenią: Monika Talarczyk, Małgorzata Steciak, Agata Sotomska oraz twórcy filmowi: Grzegorz Brzozowski, Katarzyna Szczerba, Justyna Rucińska. Tradycyjnie odbędzie się również rywalizacja w Konkursie Etiud i Animacji, odbywającego się pod patronatem Wajda School i Legalnej Kultury.

Ambitny prokurator szukający sprawiedliwości za wszelką cenę czy Paweł Deląg lądujący na plaży helikopterem? Pościg dresiarzy za dziecięcym wózkiem czy przewracanie partnerowi talerza z zupą jako symbol prawdziwej miłości? Mrówka na krawędzi wytrzymałości, kwadrat na klatce schodowej, a może Wardruna i pogrzeb wikinga? Konkursy krótkich form filmowych to nieodłączna część festiwali filmowych na całym świecie. Nie inaczej jest na Kamerze Akcji – podczas dziewiątej edycji o miano najlepszej powalczy osiem etiud i osiem animacji. W skład jury wyłaniającego najlepszą etiudę i animację festiwalu wejdą m.in. Joanna Łapińska (Transatlantyk Festival), Ada Minge (krytyczka filmowa z portalu O.pl) oraz blogerzy filmowi.

Tegoroczny Festiwal Kamera Akcja zagości w murach obchodzącej w tym roku swoje 70-lecie Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. Publiczność będzie mogła brać udział w wydarzeniach festiwalu w trzech salach projekcyjnych Szkoły Filmowej – w tym słynnej sali kinowej im. Antoniego Bohdziewicza (KINO A), w której na co dzień funkcjonuje Kino Szkoły Filmowej programowane przez Festiwal Kamera Akcja. Główna sala będzie znajdować się w przestronnej, zmodernizowanej hali filmowej (KINO Z), która w grudniu ubiegłego roku została wyposażona w nowoczesny sprzęt kinowy do projekcji 4K. Seanse odbędą się także w sali kinowej wydziału aktorskiego (KINO H). W nowoczesnej sali dydaktycznej Szkoły Filmowej zrealizowany zostanie również bogaty program spotkań i warsztatów (SALA Z). Gospodarzem części wydarzeń festiwalowych będzie znajdujące się w sąsiedztwie Szkoły Filmowej Muzeum Kinematografii. W każdym bloku godzinowym wszystkie sale festiwalowe będą w stanie pomieścić blisko pół tysiąca widzów.