Filmowy ogień | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =

Filmowy ogień

14. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Amatorskich „Ogień w głowie”. Pokazom konkursowym pod gołym niebem towarzyszą: wystawa fotografii, koncert, pokaz filmu, prezentacja animacji, warsztaty fotograficzne i filmowe, zabawy teatralne.
PROGRAM

29 czerwca
g. 18 „Nauka pływania” wernisaż wystawy fotografii Alicja Brodowicz (Galeria MOK)
g. 20 Pokaz filmu „Fanatyk” i spotkanie z Michałem Tylką i Piotrem Cyrwusem, prowadzenie Kuba Niedziela (Sala Teatralna im. A. Mikulskiego, MOK)

30 czerwca
g. 12 Poczytajki teatralne dla dzieci z Art. 51 (Sala Teatralna MOK)
g. 12-15 Foto-warsztaty dla mamy i taty, prowadzenie Michał Sikora (MOK)
g. 13-16 Warsztaty operatorskie, prowadzenie Jan Grobliński (MOK)
g. 18 THE BEST OF O!PLA 2018 – pokaz animacji, prowadzenie Piotr Kardas (Sala Teatralna MOK)
g. 20 Koncert Tomasza Krzemińskiego (Ogród MOK)
g. 21 Konkurs filmów amatorskich pod gołym niebem (Ogród MOK)
Ok. g. 0.30 Werdykt jury i wręczenie nagród (Sala Teatralna MOK)

„Nauka pływania” – wernisaż wystawy fotografii Alicji Brodowicz
Autorka pisze: Projekt zatytułowany „Nauka pływania” opowiada o dorastaniu mojej córki; jest to subiektywny zapis rożnych momentów dorastania, czasu, gdy dziecko powoli przestaje być dzieckiem, a staje się niezależną jednostką. To czas bardzo specyficzny, ponieważ rodzic patrzący na rosnące dziecko jest z jednej strony przepełniony dumą, zaś z drugiej strony strachem i niepewnością, a także posiada bolesną świadomość upływającego czasu i tego, że pewne chwile już nigdy się nie powtórzą.

Zdjęcia ilustruje wiersz poetki Ewy Świąc zatytułowany „moja mała uczy się pływać.”

Alicja Brodowicz – urodzona w Krakowie, absolwentka Uniwersytetu Utrechckiego w Holandii. Z zawodu tłumacz. Absolwentka Instytutu Fotografii Kreatywnej w Opawie. Laureatka kilku nagród i wyróżnień fotograficznych: B&W Child Photo Competition, International Photography Awards, IRIS Awards, Laureatka DEBUTS 2016. Zajmuje się głównie fotografią artystyczną oraz subiektywną fotografią dokumentalną, preferuje fotografię czarno-¬białą.

Pokaz filmu „Fanatyk” i spotkanie z jego twórcami: Michałem Tylką (reżyseria) i Piotrem Cyrwusem (odtwórca roli głównej); prowadzenie Kuba Niedziela
„Mój stary jest fanatykiem wędkarstwa” – tak zaczyna się jeden z najbardziej kultowych tekstów, jakie wyprodukował polski Internet. Napisany przez anonimowego twórcę, ukrywającego się pod pseudonimem „Malcolm XD”, błyskawicznie stał się jednym z najczęściej przesyłanych tekstów w sieci. Na jego podstawie oparty został scenariusz filmu „Fanatyk”. W rolach głównych wystąpili Piotr Cyrwus, Mikołaj Kubacki, Anna Radwan, Marian Dziędziel i Jan Nowicki. Wyjątkowym elementem w historii filmu jest również to, że na jego produkcję złożyli się darczyńcy w ramach akcji crowdfundingowej  na portalu PolakPotrafi. Aukcja na rzecz „Fanatyka” została mianowana zbiórką wszech czasów!

Poczytajki teatralne dla dzieci z Art. 51
Specjalny poranek filmowo-teatralny dla najmłodszych. Uczestnicy będą mogli zobaczyć na dużym ekranie ilustracje znanych i mniej znanych książkowych opowieści i posłuchać ich w wykonaniu Teatru Art. 51. W programie także zabawy teatralne i ruchowe na świeżym powietrzu oraz bajkowy poczęstunek.

Foto-warsztaty dla mamy i taty, prowadzenie Michał Sikora
Intensywny kurs fotografii dziecięcej dla tych, którzy chcieliby uwieczniać swoje pociechy w sposób piękny i oryginalny, złapać chwilę i zachować ją na zawsze. Program to: 1 h teorii, 1 h praktyki i 1 h ćwiczeń z obróbki foto (darmowe oprogramowanie). W czasie nauki dziećmi zajmuje się teatr Art.51 podczas w/w Poczytajek. Podczas drugiego etapu zajęć można będzie pracować ze swoimi dziećmi pod okiem instruktora, który podpowie jak w praktyce wykorzystać wiedzę uzyskaną na początku spotkania. ZAPISY: ogienwglowie@gmail.com / Liczba miejsc ograniczona!

Warsztaty operatorskie, prowadzenie Jan Grobliński
„Ida” Pawlikowskiego, bracia Dardenne czy może spaghetti western? Podczas 3-godzinnych zajęć uczestnicy poznają możliwości kształtowania obrazu i stylistyki filmu poprzez specyficzny ruch kamery i odpowiedni dobór kadrów. W praktyce sprawdzą to na kilku kontrastowo zestawionych estetykach filmowych. Powstałe w wyniku warsztatu zdjęcia filmowe będzie można zobaczyć we wstępnie zmontowanym materiale porównawczym. ZAPISY.

THE BEST OF O!PLA 2018 – pokaz animacji, prowadzenie Piotr Kardas
Wybór filmów animowanych z 6. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA, o których opowie szef i pomysłodawca tej imprezy.

„Piosenki nie tylko o miłości…” koncert Tomasza Krzemińskiego /kontrabas/
Solowy występ Tomasza Krzemińskiego – wokalisty, kontrabasisty i muzyka ulicznego, który jest w stanie zagwizdać każdą melodię. Artysta zabierze nas w muzyczną podróż bez słów… Zabrzmi Sinatra i Reznor, Bowie i Cornell, DM i Floyd, Keys i Winehouse i wiele innych. Minimalistyczne aranżacje, kontrabasowy puls i melodyjny gwizd, to oryginalny styl i zarazem znaki rozpoznawcze solisty. Tomasz Krzemiński zajmuje się muzyką od 20 lat, działa m.in. w: Krzemyk Trio, Teatr Ochoty.

Konkurs filmów amatorskich pod gołym niebem
Przegląd nadesłanych filmów konkursowych. W plenerze na wielkim ekranie zobaczymy kilkanaście filmów amatorskich, które przeszły wstępną selekcję. Zgodnie z regulaminem nie ma ograniczeń tematycznych czy formalnych (dokumenty, fabuły i animacje), a jedynie ograniczenie czasowe – filmy nie mogą przekroczyć 20 minut. Spośród zaprezentowanych filmów jury (Marta Prus, Piotr Kardas, Michał Tylka) wybierze laureatów, w tym zdobywcę Grand Prix. Swoją nagrodę przyzna także publiczność.

Oto lista filmów zakwalifikowanych do sobotniego konkursu:
1. Katarzyna Drab (Zgierz) „Staszek Straszek”
2. Paweł Cichoński (Bytom) „Pokój Wojny”
3. Szymon Piegza (Trzebinia) „Mów mi Rico”
4. Daniel Le Hai (Bydgoszcz) „Revers commuting”
5. Marcin Kluczykowski (Poznań) „Hippopotomonsttrosesquipedaliophobia”
6. Julia Polkowska (Białystok) „Gwiazdozbiór człowieka”
7. Karolina Biesiacka (Bydgoszcz) „Randka”
8. Jan Sobczyński (Warszawa) „Kupa”
9. Karol Piasecki (Włocławek) „Światła Prypeci”
10. Jarosław Piskozub (Bydgoszcz) „Między brzegami”
11. Mateusz Buława (Bydgoszcz) „Nieoczekiwane”
12. Aleksandra Dziula (Kazimierza Wielka) „Pierwej”
13. Kamil Adam Janko (Tychy) „Cofnąć czas na Karskiego”