Finał dyskusji o kinie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 6 =

Finał dyskusji o kinie

„Jest naprawdę ekstra” - film Katarzyny Warzechy zdobył główna nagrodę w Konkursie Etiud i Animacji 9. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, który zakończył się w niedzielę w Szkole Filmowej w Łodzi.
Jury doceniło „wiarygodny portret skomplikowania życia oraz umiejętne prowadzenie aktorów". - Moje życie się teraz zmieni - powiedziała Katarzyna Warzecha, kiedy dowiedziała się, że wygrała roczny kurs w Wajda School. Najlepsza animacją okazał się film „III” w reżyserii Marty Pajek. W jej pracy jury dostrzegło „poruszające i sensualne przedstawienie destrukcyjnej potrzeby bliskości”. Laureatka otrzymała urządzenie Surface Go z klawiaturą i piórem ufundowane przez Legalną Kulturę.

Podczas gali otwarcia festiwalu nagrody otrzymali laureaci konkursu Krytyk pisze. Jury Krytyków nagrodziło Mateusza Rosickiego za tekst „Każdy jest uchodźcą”. O filmie „Po tamtej stronie” Akiego Kaurismakiego. Doceniło autorski styl i empatyczne spojrzenie na drugiego człowieka. Jury Twórców za tekst „Transformacja Wieży Babel”. Recenzja filmu “Zjednoczone stany miłości” nagrodziło Łukasza Kiełpińskiego. W uzasadnieniu zwrócono uwagę m.in. na „zaangażowanie i dystans zarazem, czyli krytyczną dojrzałość” oraz na „przejrzysty tok analizy, łączącej interdyscyplinarną erudycję z precyzyjnym ujęciem różnorodnych środków filmowych”. Laureaci głównych nagród otrzymali statuetki oraz nagrody w postaci staży w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym oraz roczną subskrypcję międzynarodowej platformy KinoScope, dzięki której można oglądać filmy artystyczne, niedostępne w polskiej dystrybucji kinowej.

9. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja zakończył się pierwszym polskim pokazem filmu „Hearts Beat Loud”  Bretta Haleya. Przez cztery dni w łódzkiej Szkole Filmowej publiczność obejrzała ponad 80 filmów i spotkała się z niemal 60 ekspertami z branży filmowej.

– To była najlepsza i rekordowa edycja festiwalu! Od pierwszego dnia w salach było gorąco. Dyskusje o przemocy w kinie, współczesnej kinofilii, producencie kreatywnym i języku filmowym. Wszystkie, pomimo olbrzymiej rozpiętości tematycznej, zgromadziły sale pełne uczestników. Zaprezentowaliśmy 80 filmów, ponad 50 pełnometrażowych – połowę z nich publiczność zobaczyła po raz pierwszy – podsumowuje tuż po zakończonym wydarzeniu jego organizator Przemek Glajzner. – Co najmniej kilka bardzo atrakcyjnych propozycji w każdym bloku godzinowym stawiało uczestników przed trudnymi, ale przyjemnymi wyborami. Po raz pierwszy jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia karnety zostały wyprzedane. W rezultacie łódzką Szkołę Filmową odwiedziło ponad 13 000 widzów – dodaje.

9. FKA to premiery filmów podbijających światowe festiwale i dyskusje na tematy elektryzujące środowisko z udziałem największych gwiazd, m.in. Agnieszki Holland, Grażyny Torbickiej, Urszuli Antoniak i Thomasa Elsaessera. W sumie organizatorzy zaprosili widzów do wzięcia udziału w rekordowej liczbie 30 wydarzeń z udziałem znakomitych gości. Przez cztery dni w centrum festiwalowym można było spotkać ekspertów, którzy w różny sposób pracują na rzecz branży filmowej i przed publicznością festiwalu co roku odkrywają jej kulisy. Tegoroczny festiwal po raz pierwszy zagościł w murach obchodzącej w tym roku swoje 70-lecie Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. – Goście zwracali uwagę, że o festiwalu jest głośno w całej Polsce. Teraz wszyscy kładziemy się spać, a jutro, może pojutrze, ruszamy z przygotowaniami do 10. edycji – zapowiada Glajzner.

Foto: Paweł Mańka

Kategoria

Film