Łódź produkuje | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =

Łódź produkuje

Dwanaście filmów – fabuł, dokumentów i animacji – zostanie dofinansowanych w tegorocznej edycji Łódzkiego Funduszu Filmowego. Komisja konkursowa rekomendowała tytuły, między które podzielono 1 mln 200 tys. zł.
Dwanaście filmów – fabuł, dokumentów i animacji – zostanie dofinansowanych w tegorocznej edycji Łódzkiego Funduszu Filmowego. Komisja konkursowa rekomendowała tytuły, między które podzielono 1 mln 200 tys. zł.

– Te pieniądze nie są dotacją. Miejska instytucja EC1 Łódź Miasto Kultury wchodzi z wkładem finansowym jako koproducent – tłumaczy Błażej Moder, dyrektor EC1. – Będą to między innnymi nowe filmy Pawła Pawlikowskiego, Pawła Borowskiego, Jana Jakuba Kolskiego, Jana Komasy, dokument produkowany przez Nancy Spielberg. Zapowiada się bardzo ciekawe rozdanie. 

Do funduszu zgłoszono 24 projekty. Oceniali je eksperci: Anna Kazejak, Anna Pachnicka, Michał Oleszczyk – filmy fabularne; Mirosław Dembiński, Andrzej Sapija, Zdzisław Kuczyński – filmy dokumentalne; Joanna Jasińska-Koronkiewicz, Jacek Rokosz – filmy animowane. 

Komisja ds. Łódzkiego Funduszu Filmowego, w oparciu o opinie ekspertów, rekomenduje dofinansowanie filmów w określonych wysokościach. Ostateczna kwota wkładu koprodukcyjnego będzie jednak, jak podkreśla Błażej Moder, wynikiem negocjacji umowy z producentem oraz wysokości środków posiadanych przez instytucję.

Dotychczas wymogiem ubiegania się o dofinansowanie była realizacja przynajmniej jednego dnia zdjęciowego na terenie województwa łódzkiego. W tym roku o wkład koprodukcyjny ubiegać się mogły również projekty, przy których w regionie prowadzono prace jedynie na etapie post-produkcji (liczy się zaangażowanie łódzkich twórców i udział miejscowych firm postprodukcyjnych). Producent, który w wyniku negocjacji podpisze z EC1 umowę, jest zobowiązany do wydatkowania na terenie Łodzi lub województwa łódzkiego co najmniej 150 proc. przyznanego wkładu koprodukcyjnego. – Kładziemy nacisk na to, żeby te środki wydane zostały przede wszystkim na specjalistów filmowych na firmy z branży, na obiekty zdjęciowe, elementy scenografii – wyjaśnia Monika Głowacka, szefowa Łódź Film Commission.

Wyniki Łódzkiego Funduszu Filmowego 2017

Filmy fabularne:
„Zimna wojna”, reż. Paweł Pawlikowski, prod. Opus Film – 270 000 zł
„Dom tułaczy”, reż. Mariko Saga, prod. Lava Films – 150 000 zł
„Przysięga Ireny”, reż. Jan Komasa, prod. K&K Select – 150 000 zł
„Ułaskawienie”, reż. Jan Jakub Kolski, prod. Wytwórnia Doświadczalna – 100 000 zł
„Ja teraz kłamię”, reż. Paweł Borowski, prod. Opus Film – 100 000 zł

Filmy dokumentalne:
„Who will write our history”, reż. Roberta Grossmann, prod. Match & Spark (producentką jest młodsza siostra Stevena Spielberga) – 80 000 zł
„II wojna w małych rękach”, reż. Matthias Zirzow, prod. Toto Studio – 75 000 zł
„Położna”, reż. Maria Stachurska, prod. Square Film Studio – 60 000 zł
„Sztuka zrozumienia”, reż. Matej Bobrik, prod. Koi Studio – 20 000 zł

Filmy animowane:
„Pamiętniki Florki cz. IV”, reż. Anna Wróblewska-Dzwoniarek, prod. Anima-Pol – 80 000 zł
„Wielkie zmartwienie”, reż. Zbigniew Kotecki, prod. TV Studio Filmów Animowanych – 70 000 zł
„Sacculina carcini”, reż. Katarzyna Nalewajka, prod. Anima-Pol – 20 000 zł

Spośród filmów dofinansowanych w ostatniej edycji funduszu premierę jeszcze w tym roku może mieć „Ja teraz kłamię” Pawła Borowskiego. Niebawem, bo już 12 kwietnia, czeka nas łódzka premiera realizowanego w Łodzi (poprzednia edycja funduszu) filmu „Bikini Blue” Jarosława Marszewskiego. Na festiwalu w Cannes ma pojawić się „Pomiędzy słowami” Urszuli Antoniak również współfinansowany przez Łódź.

Kategoria

Film