Miasto kręci | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 8 =

Miasto kręci

Urząd Miasta Łodzi podzielił pieniądze na dofinansowanie produkcji filmowych. Tegoroczny fundusz - 600 tys. zł - przeznaczono na wsparcie czterech fabuł, trzech dokumentów i dwóch animacji.
Urząd Miasta Łodzi podzielił pieniądze na dofinansowanie produkcji filmowych. Tegoroczny fundusz - 600 tys. zł - przeznaczono na wsparcie czterech fabuł, trzech dokumentów i dwóch animacji.

Zaproszenia do podpisania umów z miastem wystosowano w oparciu o rekomendacje ekspertów, wybitnych twórców filmowych. Projekty w tym roku oceniali: Jacek Koprowicz – reżyser i scenarzysta, Michał Zabłocki – producent, Grzegorz Zgliński – reżyser i scenarzysta /fabuły/. Michał Bukojemski – operator, reżyser i scenarzysta, Andrzej Sapija – reżyser, scenarzysta i operator, Piotr Szczepański – reżyser, operator /dokumenty/. Jadwiga Wendorff – producent, Marek Skrobecki - reżyser, Joanna Jasińska-Koronkiewicz – reżyser /animacje/.

Dofinansowane tytuły:

Filmy fabularne
„Małe stłuczki” w reżyserii Ireneusza Grzyba i Aleksandry Gowin (produkcja: KOI Studio z siedzibą w Łodzi): historia o przypadkowym spotkaniu trzech osób, które odmienia życie każdej z nich. Twórcy filmu w niebanalny sposób opowiedzą widzom o głębokich uczuciach, kryjących się w codziennych sprawach.

„Sąsiady” w reżyserii Grzegorza Królikiewicza (produkcja: Studio Filmowe KADR z siedzibą w Warszawie): obraz enklawy sąsiedzkiej, zamieszkującej jedną z łódzkich kamienic, koncentrujący się na monologu wewnętrznym poszczególnych postaci. Scenariusz filmu stanowi adaptację opowiadań „Sąsiady” i „Uśpieni”, Adriana Markowskiego.

„Siostra miłosierdzia” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego (produkcja Opus Film z siedzibą w Łodzi): rozgrywająca się w latach 60. XX wieku opowieść o nowicjuszce, która przed złożeniem ślubów, konfrontuje się z historią własnej rodziny. Film pokazujący ciekawy fragment historii Polski, a także poruszający tematy uniwersalne i stawiający pytania, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi.

„Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy (produkcja: Akson Studio z siedzibą w Warszawie): film poruszający temat jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń we współczesnej historii Polski - Powstania Warszawskiego. Wydarzenia pokazane zostaną z perspektywy młodych uczestników powstania, ludzi pełnych nadziei i entuzjazmu, którzy znaleźli się w ekstremalnej sytuacji.  

Filmy dokumentalne
„Uwierzcie w koniec świata” w reżyserii Moniki Pawluczuk (produkcja: Wajda Studio sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie): historie ludzi przeżywających swoje prywatne „końce świata” ukazane na tle przepowiedni Apokalipsy, która rzekomo miała nastąpić w grudniu 2012 r. Przepowiednia Majów wykorzystana zostaje jako pretekst do przyjrzenia się ludzkim emocjom i zachowaniom w obliczu zmian.

„Na księżyc i dalej” w reżyserii Jacka Piotra Bławuta (produkcja: Studio Filmowe Rabarbar z siedzibą w Łodzi): dokument o relacjach rodzinnych i wspólnych marzeniach babci i wnuczka o podróżach, utrzymana w konwencji filmów Georges’a Mélièsa. Pełna ciepła opowieść o przemijaniu, pożegnaniach z bliskimi.  

„Na żywo” w reżyserii Andrzeja Papuzińskiego (produkcja: Studio Filmowe Everest z siedzibą w Łodzi): film przedstawiający postać pochodzącego z Łodzi artysty działającego w dziedzinie sztuk wizualnych – Michała Batorego. Reżyser „Na żywo”, znany z filmów dokumentalnych, których bohaterami są artyści, tym razem przedstawi proces twórczy wykorzystując innowacyjne technologie filmowe.

Filmy animowane
„A Łódź i tak zostanie” w reżyserii Marcina Podolca (produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera z siedzibą w Łodzi): nostalgiczna podróż po mieście – po zaułkach, blokowiskach, zapomnianych ulicach – staje się pretekstem do pokazania Łodzi jako miejsca z wyjątkowym klimatem.

„Trzej królowie” w reżyserii Anny Błaszczyk (produkcja: WJT Wojciech Leszczyński z siedzibą w Łodzi): osnuta wokół biblijnej przypowieści, historia trzech bohaterów, których połączyła podróż do mistycznego celu.