Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =

Oglądaj i krytykuj

„Pogorzelisko”

Jedna z najlepiej ocenianych imprez filmowych w Łodzi – Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja – odbędzie się w dniach 19-22 października w Łódzkim Domu Kultury. W programie ponad 50 filmów z najlepszych światowych festiwali, panele dyskusyjne, warsztaty branżowe i spotkania z twórcami.
– Program festiwalu budujemy właściwie przez cały rok – powiedział Przemysław Glajzner, dyrektor festiwalu. – Śledzimy najważniejsze wydarzenia filmowe, to wszystko, co dzieje się w branży, co rozbudza emocje i prezentujemy te tematy podczas festiwalu.

Bohaterem retrospektywy będzie kanadyjski reżyser Denis Villeneuve – jeden z najbardziej rozchwytywanych twórców Hollywood. Wymienia się go w kontekście nowego filmu o Jamesie Bondzie. Za chwilę czeka nas premiera wyreżyserowanego przez Villeneuve’a filmu „Blade Runner 2049”, ciągu dalszego kultowego filmu Ridleya Scotta. Podczas Kamery Akcji będzie można zobaczyć dzieła Kanadyjczyka, które nie były dostępne w Polsce: jego debiut „32 sierpień na ziemi”, „Politechnika” oraz głośne i kontrowersyjne „Maelström”. To psychodeliczne kino idealnie wpisuje się w przesłanie festiwalu, który próbuje motywować widzów do dyskusji.

Drugą ważną postacią programu filmowego będzie Piotr Stasik, autor wielokrotnie nagradzanych dokumentów. Jego ostatnio zrealizowane dwie głośne produkcje to „21 x Nowy Jork” oraz „Opera o Polsce”, będący zbiorem różnych głosów, poglądów. Filmy Stasika będą podstawą dyskusji o dokumencie kreacyjnym, czyli gatunku, który swobodnie posługuje się środkami filmowymi, nie ograniczając się jedynie do rejestracji rzeczywistości.

Flagowe wydarzenia festiwalu – panele dyskusyjne – będą poruszać m.in. tematy: geopolityka w dystrybucji filmów, „youtuberzy” filmowi, czyli środowisko, które redefiniuje relacje krytyków z widzami oraz prepromocja w produkcji, czyli jak promuje się filmy zanim zostaną wyprodukowane.

Trwają nabory do trzech konkursów festiwalowych. Do 14 września można nadsyłać etiudy i animacje (do 30 minut) oraz recenzje pisane lub mówione.

Centrum festiwalowe mieścić się będzie w Łódzkim Domu Kultury. Projekcje będą się odbywać również w kinie Szkoły Filmowej.
Karnety (50 i 25 zł) można kupować przez stronę www.kameraakcja.com.pl

Kategoria

Film