Sukces w Cannes także łódzki | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 5 =

Sukces w Cannes także łódzki

„Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego otrzymała Złotą Palmę na festiwalu w Cannes za najlepszą reżyserię. Film został wyprodukowany przez łódzkie studio Opus, a blisko 30 dni zdjęciowych zrealizowano w Łodzi i okolicy.
Po pokazie premierowym na festiwalu film otrzymał długą owację na stojąco. Komentatorzy mówili o łzach wzruszenia Julianne Moore i gratulacjach od Benicio del Toro. „Zimna wojna” zebrała też wspaniałe recenzje. Reżyser odebrał statuetkę od jury pod przewodniczącej Cate Blanchett.

Osią fabuły jest niezwykły romans przez żelazną kurtynę. Zula i Wiktor poznają się w 1950 r. i planują wspólną ucieczkę na Zachód. Ostatecznie zostaje tam tylko Wiktor. Dalsze ich losy to burzliwa historia spotkań i rozstań na przestrzeni lat 50 i 60 — aż do dramatycznego finału. Film Pawlikowskiego zwraca uwagę wyjątkową oprawą muzyczną: dźwięk jest nie tylko ilustracją, ale wręcz jednym z bohaterów „Zimnej wojnie". Udanie łączy polską muzykę ludową z jazzem z paryskich barów lat 50. i 60. XX wieku.

Paweł Pawlikowski jest reżyserem i autorem  scenariusza „Zimnej wojny”. Napisał go wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Zdjęcia do filmu powstały między styczniem a sierpniem 2017 roku. Ekipa kręciła film w Polsce, we Francji i Chorwacji. Producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film, a dystrybutorem firma Kino Świat. Premiera polska 8 czerwca.

Podczas projekcji być może widzom uda się rozpoznać Halę Sportową, studio nagrań w Radio Łódź, Willę Leona Alarta przy ul. Wróblewskiego czy też Grand Hotel. Ciekawostką jest fakt, że woonerf na ul. Traugutta udanie wcielił się w rolę ulicy w Paryżu.

Łódzki Fundusz Filmowy (finansowany z budżetu Miasta Łodzi) wsparł produkcję dzieła Pawła Pawlikowskiego kwotą 400 tys. zł. Była to największa kwota dofinansowania z ŁFF w 2017 roku. Łódź Film Commission wspierała także zespół produkcyjny w codziennej pracy — pomagała wynajmować tereny i wnętrza, przystosowywać je wizualnie i technicznie do wymogów filmowców,  a także koordynowała współpracę z konserwatorem zabytków i innymi służbami miejskimi. „Zimna wojna" jest koprodukcją międzynarodową, za którą odpowiada łódzki Opus Film (producentem jest Ewa Puszczyńska), brytyjski Apocalypso Cold War oraz francuskie MK 2 Productions.

Foto: Łukasz Bąk

Kategoria

Film