Warsztaty filmowe | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =

Warsztaty filmowe

Narodowe Centrum Kultury Filmowej zaprasza na drugą edycję projektu „Historie Przyszłości. Reinterpretacje Polskiego Kina”. Od 6 kwietnia grupy gimnazjalistów, licealistów i studentów pod okiem profesjonalnych edukatorów i filmowców przez osiem tygodni będą oglądać, dekodować, rozkładać i składać na nowo polskie filmy.
We współpracy ze scenarzystami, storyboardzistami, reżyserem, operatorem, oświetleniowcami, montażystami, dźwiękowcami i scenografami powstanie pięć nowych scen i pięć filmowych esejów.

– Projektując „Historie Przyszłości”, chcieliśmy połączyć naukę o filmie z kształceniem kompetencji medialnych. Ale przede wszystkim mieliśmy ambicje nauczyć uczestników, jak się naprawdę realizuje filmy – mówi Michał Pabiś-Orzeszyna, kierownik Działu Edukacji Filmowej w NCKF.

Jak to wygląda w praktyce? Najpierw uczestnicy oglądają pięć polskich filmów (tym razem będą to m.in. „Psy” Władysława Pasikowskiego, „Pętla” Wojciecha Jerzego Hasa i „Demon” Marcina Wrony). Potem – już w grupach – poddają je analizie: poznają zasady budowy scenariusza, konstrukcję świata przedstawionego i zabiegi estetyczne, by następnie wymyślić dodatkowe sceny, których w oryginalnych wersjach nie było. Pomysły przekładane są na scenariusze i dialogi, a następnie na storyboardy; uczestnicy opracowują każde ujęcie: kompozycję kadru, rekwizyty, scenografię.

Kolejna odsłona warsztatów to praca na planie: sceny są realizowane z pomocą praktyków i z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu, a uczestnicy  poznają tajniki oświetlenia, planują ruch i sposób gry aktorskiej; sami stają się aktorami i członkami ekipy. Gotowy materiał montują i udźwiękawiają.

Na koniec powracają do oryginalnych wersji filmów i eksperymentują z nimi. Sprawdzają, jak zmienia się ich znaczenie, kiedy przemontowują sceny, zmieniają dźwięk i kolor.

Zajecia rozpoczynają się 6 kwietnia. Koszt obejmujący udział w projekcjach i warsztatach to 150 zł. Karnety można kupować online na stronach EC1 Łódź – Miasta Kultury.

Efekty pracy uczestników ubiegłorocznej edycji „Historii Przyszłości” można zobaczyć na YouTube: goo.gl/JywE3N.
EC1 Łódź

Kategoria

Film

Adres

Targowa 1/3

Kontakt

www.ec1lodz.pl
42 233 50 55