W łódzkim hotelu, w którym Joseph Roth mieszkał i który stał się miejscem akcji jego głośnej powieści, odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica. Dokładnie w 124. rocznicę urodzin tego austriackiego pisarza i dziennikarza żydowskiego pochodzenia.
W krakowskim Wydawnictwie Świętego Stanisława ukazała się książka Elżbiety Buczek i Michała Jóźwiaka Eksperymenty na zwierzętach. To kolejna pozycja z serii ABC bioetyki.
Nakładem Domu Literatury  w Łodzi (w ramach  serii Biblioteki „Arterii”) ukazała się nowa książka poetycka Piotra Gajdy. Wydany w ramach Biblioteka Arterii tom zatytułowany jest To bruk. Szósta pozycja w dorobku mieszkającego w Tomaszowie Mazowieckim poety intryguje już okładką.
„Wybory” to hasło tegorocznego, ogólnopolskiego „Konkursu na fraszkę trybunalską”. W konkursie może wziąć udział każdy, kto prześle do 15 września zestaw niepublikowanych i nienagradzanych w innych konkursach utworów na adres organizatora: Centrum idei „Ku Demokracji”, ul. Rycerska 3, 97-300 Piotrków Tryb.
Pokaż mi spis kontaktów w swoim smartfonie, a dowiem się, kim jesteś. Nazwiska powiedzą wszystko? „Wiersze dla kolegów” Rafała Gawina, najnowszy zbiór łódzkiego poety, to w sporej części taka właśnie książka telefoniczna.
W wakacyjnym numerze kulturalnego pisma powinienem polecić lekkie a dobre komiksowe lektury na urlop lub zdradzić, co szykują wydawcy na drugą połowę roku. Ale nie pójdę tą drogą i z przyjemnością cofnę się do zakończonego roku szkolnego.
Skłamany konserwatysta i obwoźny twórca nowego człowieka, Flaubert, Witkacy i Mrożek, Edek i społeczeństwo nowoczesnego pozoru spotykają się w nowej książce Tomasza Bocheńskiego, cenionego krytyka i badacza literatury, witkacologa, kierownika Katedry Literatury Polskiej XX i XXI wieku UŁ.  "Tango bez Edka" będzie zbiorem esejów o literaturze i ma być dostępna w przyszłym tygodniu. Ukaże się w Wydawnictwie Kusiński. Premierowo prezentujemy wstęp do niej.
Dzięki uprzejmości wydawnictwa Przypis, będącego marką wydawnictwa Officyna, prezentujemy fragment książki "Papierowi bandyci". Ukazała się ona w serii Archiwa popkultury i dotyczy literatury obiegu brukowego. Redaktorami tomu są kulturoznawcy Monika Rawska oraz Łukasz Biskupski, dawniej przez lata najmłodszy autor "Kalejdoskopu". 
Przypominamy recenzję tomu "Puste noce" Jerzego Jarniewicza, nagrodzonego Silesiusem dla książki roku 2018. Recenzję napisał Tomasz Cieślak, krytyk literacki, wykładowca, prorektor UŁ, a ukazała się ona w numerze lutowym "Kalejdoskopu". Udostępniamy też rozmowę z poetą o kontrkulturze.http://www.e-kalejdoskop.pl/literatura-a215/ruchy-kontrkulturowe-kielkuja-nieustannie-r6365
do 14 WRZEŚNIA 2018

Konkurs Różewicza

W jubileuszowym X Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im.Janusza Różewicza może wziąć udział każdy poeta przed debiutem. Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie zestawu 5 wierszy własnego autorstwa, które nie były nigdy publikowane w wydawnictwach zwartych, czasopismach, stronach internetowych, e-bookach ani nagradzane w innych konkursach.