Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =

Biograf

Spotkanie z Mariuszem Urbankiem, pisarzem, publicystą, autorem m.in. biografii generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, Leopolda Tyrmanda, Stefana Kisielewskiego. Prowadzenie Elżbieta Domagalska.
Wśród książek jego autorstwa znajdziemy: biografie generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego „Wieniawa. Szwoleżer na Pegazie”, Leopolda Tyrmanda „Zły Tyrmand”, Stefana Kisielewskiego „Kisiel” i rodu Kisielewskich „Kisielewscy. Jan August, Zygmunt, Stefan i Wacek”, Jerzego Waldorffa „Waldorff. Ostatni baron Peerelu”, Władysława Broniewskiego „Broniewski. Miłość, wódka, polityka”, Jana Brzechwy „Brzechwa nie dla dzieci” i Juliana Tuwima „Tuwim. Wylękniony bluźnierca”. W 2014 roku ukazała się zbiorowa biografia jego autorstwa „Genialni. Lwowska szkoła matematyczna”, a w 2017 biografia Kornela Makuszyńskiego „Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce”.

Opublikował także kilka tomów bajek – m.in. „Mostek czarownic. Baśnie wrocławskie” i „Baśnie dolnośląskie”, satyryczną historię Wrocławia „Zrób sobie Wrocław” z ilustracjami Tomasza Brody, zbiór felietonów publikowanych od 1992 roku w miesięczniku „Odra” „Przecieki niekontrolowane” oraz dwa tomy opowiadań „Masz to jak w banku” i „Romans biurkowy. 99 dni z życia korporacji”. Jest autorem scenariuszy do kilku spektakli we Wrocławskim Teatrze Lalek oraz w Operze i Filharmonii Białostockiej. Kieruje działem publicystyki i historii „Odry” oraz Gabinetami Świadków Historii w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.