Podskórny obieg literatury | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =

Podskórny obieg literatury

Tych książek raczej nie znajdziemy w księgarniach, tych wydawnictw nie spotkamy na targach książki, znani krytycy nie omówią tych pozycji w poczytnych tygodnikach. A przecież małe, lokalne inicjatywy pozwalają wydawać interesujące książki, to często dzięki nim toczy się życie literackie i kulturalne mniejszych miejscowości.
Przyjrzyjmy się kilku ośrodkom w naszym województwie i zobaczmy, co się tam ukazuje.

W Łowiczu od 25 lat działa niestrudzenie Andrzej Biernacki – malarz, twórca Galerii Browarnej. W 1993 roku założył Wydawnictwo Browarna, które publikuje nie tylko katalogi wystaw w galerii, ale też monografie polskich malarzy (Witolda Wojtkiewicza, Konrada Krzyżanowskiego, Artura Nachta-Samborskiego, Jacka Sienickiego), a nawet książki poetyckie (dwa tomy wierszy Jerzego Ficowskiego). Za wizytówkę łowickiej oficyny może uchodzić wydany w 2014 roku ambitny album „Mazowieckie siedziby Józefa Chełmońskiego”, dokumentujący historię i stan dzisiejszy czterech dworów, w których mieszkał związany z ziemią łowicką malarz – w Kuklówce, Janowicach koło Piątku, podłowickich Boczkach i Woli Pękoszewskiej. Album zawiera bogaty materiał zdjęciowy, unikatowe rysunki z odnalezionego szkicownika Chełmońskiego i wiele dokumentów pomagających zrozumieć biografię malarza. Uwagę zwraca też typografia i projekt graficzny książki.

Prywatne wydawnictwo prowadzi też mieszkający w Skierniewicach poeta Darek Foks. Swoją oficynę nazwał – na cześć francuskiego mistrza literackiego eksperymentu – Raymond Q (Queneau). Początkowo wydawał w nim swoje książki poetyckie („Liceum”, „Historia poezji polskiej dla drwali”, „Wołyń Bourne’a”). Ostatnio rozszerzył ofertę, wydając tomiki Rafała Gawina – „Wiersze dla kolegów”, Macieja Roberta – „Demologos”, Emila Jastrzębskiego – „Palacze tytoniu umierają mądrzej”. Wszystkie mają podobną szatę graficzną z wyrazistym zdjęciem na okładce. Zapowiada się z tego ciekawa seria poetycka.

Taką serię ma już Radomsko, a to dzięki organizowanemu przez Miejski Dom Kultury Ogólnopolskiemu Konkursowi Poetyckiemu im. Janusza Różewicza, w którym co roku główną nagrodą jest wydanie debiutanckiej książki. Opublikowano dziewięć tomików, m.in. Piotra Mosonia (2010), Agnieszki Marek (2013), Roberta Feszaka (2015), Piotra Machula (2016) czy Katarzyny Dybżyńskiej (2017). Tom Feszaka został wyróżniony na Festiwalu Złoty Środek Poezji jako jeden z najlepszych debiutów roku.


Piotr Grobliński


Dalszy ciąg artykuł można przeczytać w kwietniowym numerze „Kalejdoskopu”, który jest dostępny w kioskach Ruchu, Kolportera, Garmond-Press, w salonach Empik, recepcji Łódzkiego Domu Kultury oraz w prenumeracie: https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego

Kategoria

Literatura