REGION Z WIERSZEM | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =

REGION Z WIERSZEM

Nawet specjaliści od poezji nie znają dobrze wszystkich działających w naszym regionie grup poetyckich. Czas to zmienić.

19 marca w Łódzkim Domu Kultury zaprezentowało się 14 grup poetyckich z naszego województwa: Akant, Kamena, Centauro, Limeryk, Motyl, Stolik Poetycki i Powrót z Łodzi, Abaton i Przeznaczenie z Piotrkowa, Desant z Sieradza, Constans z Konstantynowa Łódzkiego, Ponad z Radomska, Na Progu z Łasku, Topola ze Zduńskiej Woli. Każda z nich przedstawiła swoją historię, omówiła formy działalności, wydawnictwa, plany na przyszłość. Będziemy sukcesywnie prezentować ich dokonania na łamach „Kalejdoskopu”.

 

Działająca od ponad 20 lat łódzka Grupa Literacka „Akant” ma swoją siedzibę w Domu Ludowym Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich (dawniej Klub Garnizonowy) przy ulicy Tuwima 34. Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu.

„Akant” skupia obecnie 39 osób, ale byli członkowie i sympatycy włączają się w działania grupy, przez którą przeszło bowiem wielu wrażliwych twórców, miłośników słowa i szeroko pojętej kultury. Inicjatorem założenia grupy była kustosz biblioteki Klubu Garnizonowego Ewa Lis. Pierwszym prezesem została Marianna Sokół, kolejnym był Jerzy Nadratowski, a obecnie (od dwunastu lat) funkcję tę pełni Bogumił Pijanowski.

 W okresie największej aktywności grupa zarejestrowała się jako stowarzyszenie liczące ponad stu członków i sympatyków, także z Anglii, Holandii, Niemiec i Izraela. W kwartalniku wydawanym przez „AKANT” można więc znaleźć utwory ponad 150 autorów.

„Kwartalnik Grupy Literackiej „Akant” zawiera zwykle około 100 stron. Obecnie ukazał się 66 numer tego periodyku, egzemplarze są dostępne w Bibliotece Narodowej w Warszawie oraz w Wojewódzkiej Bibliotece w Łodzi.

    „AKANT” organizuje cyklicznie szereg imprez i spotkań: comiesięczne wieczory autorskie, konkursy o tytuł Złotego Pióra „Akantu”, konkursy dla młodzieży, comiesięczne odczyty na tematy literackie prowadzone przez prof. Stanisława Sadowskiego. Członkowie grupy biorą często udział w konkursach literackich, zdobywając szereg nagród i wyróżnień, wydają tomy wierszy, zbiory opowiadań i powieści. Wspólnym przedsięwzięciem było wydanie almanachu „Ogrody przeobrażeń” oraz antologii „Łódź nad Piotrkowską”. Więcej informacji o grupie znaleźć można na stronie www.pijanowskib.eu

 

 

Spośród wymienionych na początku artykułu grup poetyckich jedynie „Powrót” ma charakter programowy. Już sama nazwa mówi o skłonnościach klasycyzujących, o tęsknocie za poezją tradycyjną, opartą na rytmie i rymie. Powrót do wierszy, jakie się kiedyś pisywało, z poprawna interpunkcją i wielkimi literami na początku zdania. Paradoksalnie to właśnie takiej poetyki trzeba dziś bronić w tekstach programowych. Jak pisze założycielka grupy Jolanta Miśkiewicz: Piszemy wiersze dobre, nagradzane i wiersze słabsze warsztatowo, ale jeśli pisanie ich sprawia radość twórcy, a czytanie odbiorcy, to czemu ich nie publikować?

„Powrotowcy spotykają się w każdą drugą środę miesiąca w MBP Łódź-Bałuty Filia nr 11 przy ulicy Radka 8 o godz. 17.00. Trzon grupy stanowią Roman Cybułka, Zenon Cydzik. Stefania Hanelt, Anna Barbara Kaźmierczak, Zofia Pawłowska, Jarosław Heleniak, Marta Tarnicka- Dec, Krzysztof Cysior Deroń.

 

Bardzo ciekawa grupa poetycka powstała w Sieradzu. Wszystko zaczęło się od „Poniedziałków z poezją”, organizowanych raz w miesiącu w Centrum Informacji Kulturalnej przez Pulinę Zawieję. Bywalcy tych spotkań (głównie kobiety) założyli Sieradzką Grupę Poetycką „Desant”, która stała się ważnym organizatorem życia literackiego w mieście. Panie oprócz wspomnianych spotkań w ostatni poniedziałek miesiąca przygotowują też warsztaty poetyckie (m.in. z Wojciechem Kassem), a także czerwcową Noc Poezji i Muzyki. Do grupy należą m.in. Anna Baśnik, Arleta Cłapa, Elżbieta Adamowicz, Joanna Chachuła, Łucja Kucińska, Wioletta Jaszcza, Monika Milczarek, Paulina Zawieja, a także przygotowujący niezwykłe kolaże poetycko-fotograficzne Dariusz Klimczak. Węcej o grupie: grupadesant.wix.com/grupa-desant. I to właśnie sieradzka grupa wygrała zespołowy turniej poetycki podczas pierwszej edycji spotkań poetów z województwa łódzkiego. Oto jeden z nagrodzonych wierszy, którego autorką jest
Joanna Chachuła.

 

emancypantka

 

pierwsza wyciąga rękę

mówi chcę

pije wódkę

pogania

poszukuje

 

zbudowała dom

posadziła drzewo

nie potrafi spłodzić syna

wściekła odwraca się

od pustej kołyski



 

W Łaskim Domu Kultury od 26 lat działa Grupa Literacka „Na Progu”. Jej nazwa wskazywała początkowo na młody wiek uczestników spotkań literackich, które od samego początku prowadzi pan Zdzisław Wegenko, z wykształcenia polonista i filmoznawca, z zamiłowania poeta. Przez jego grupę przewinęło się przez te wszystkie lata ponad 40 osób z trzech literackich pokoleń. Ich twórczość znalazła się w przygotowanych i wydanych przez Łaski Dom Kultury 51 tomikach poetyckich – indywidualnych i zbiorowych. Dwa razy do roku „Na Progu” wydaje zeszyty poetyckie prezentujące twórczość łaskiego środowiska.

Spotkania grupy odbywają się dwa razy w miesiącu (środy od 12.00 do 15.00), mają charakter warsztatowy – uczestnicy dyskutują o napisanych przez siebie utworach (poezji i prozie), konfrontują się też z innymi grupami.

Obecnie grupę „Na Progu” tworzą zarówno młodzi ludzie, także uczniowie, jak i ludzie starsi, związani z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Łasku. Oni także są dziś na progu swojej literackiej drogi – wena może przyjść w każdym wieku, w przygotowaniu redakcyjnym jest właśnie arkusz wierszy 85-letniego Józefa Gąsiorowskiego. Ale kontaktu z grupą nie tracą też dawni uczestnicy spotkań, którzy przenieśli się do innych miast, na przykład mieszkający i tworzący w Warszawie Michał Maciejak.

 

 

Obchodzony w ubiegłym roku jubileusz 20-lecia Konstantynowski Klub Literacki „Constans” uczcił wydaniem almanachu, w którym znalazły się wiersze 20 członków grupy, spotykającej się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Konstantynowie Łódzkim. Nie była to pierwsza publikacja w historii Klubu – dzięki współpracy z konstantynowskim wydawcą Bernardem Cichoszem w poprzednich latach ukazały się trzy wydawnictwa zbiorowe, a także tomiki poszczególnych poetów. Do grupy, która współtworzy życie kulturalne miasta, m.in. pomagając w organizacji Turnieju Jednego Wiersza „O wieczne pióro twórcy” (15 edycji) czy spotkań z cyklu „Constans w podróży”, należy około 20 osób w wieku od 16 do 80 lat. Trudno wymienić nazwiska wszystkich autorów – w jubileuszowym konkursie jednego wiersza nagrody i wyróżnienia zdobyli: Janusz Wódka, Paweł Furtak i Katarzyna Wielgus. Jednak najbardziej znaną autorką związaną z „Constansem” jest niewątpliwie Joanna Czajkowska, z wykształcenia lekarz psychiatra, autorka wielu tomików poetyckich. Ostatnio wydała książkę wspólnie z innym członkiem grupy – Marcinem Sikorą. „Versus” to dla „Constansu” pojedynek na szczycie, prawdziwe poetyckie derby Konstantynowa.

Strona Klubu: http://biblioteka.konstantynow.pl/constans

Kontakt: Ewa Jabłońska, tel. 663 980 187

 

 

 Joanna Czajkowska

Skaza 

czego brakuje tym dniom
pod landrynkowym niebem
z krajobrazem drgającym
w rozgrzanym powietrzu
co jest tą plamką pleśni
na ledwie dojrzałej brzoskwini
zerwanym rzemykiem u sandałów
i dlaczego choć z wiarą
napełniam stągwie wodą
wciąż znajduję je
pełne melancholii
gęstej ustałej esencji smutku