TYGIEL O ŁODZI | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =

TYGIEL O ŁODZI

20-lecie "Tygla Kultury" stało się okazją do wydania dwóch numerów jubileuszowych - w zeszłym roku wyszedł zbiór najciekawszych tekstów "europejskich" (datowany jako numer 1 z 2016), a obecnie do rąk czytelników trafił numer z wyborem tekstów o Łodzi (numer 12017).
Publikacja nosi tytuł Dobre miasto Łódź. Było i będzie - taki napis widnieje na typowej dla "Tygla", typograficznej okładce Zbigniewa Koszałkowskiego. W numerze znalazło się ponad 30 tekstów - przegląd tego, co w czasopiśmie ukazało się na temat naszego miasta. Są rozmowy, eseje, portrety twórców. Przy każdym tekście podany jest pierwodruk - data i numer "Tygla Kultury", z którego tekst został zaczerpnięty. Kilku autorów - poproszonych przez redakcję - dopisało po latach krótkie notki na temat swoich materiałów. Opisują w nich okoliczności powstania tekstu, zastanawiają się, co się w opisywanej materii zmieniło (niektóre teksty mają już prawie 20 lat).

Całość podzielono na cztery części, których tytuły wyjaśniają charakter umieszczonych w nich tekstów. Mamy więc Sześć wieków Łodzi, Łódź - tygiel kultur, Łódź kulturalną i Plan miasta (ta ostatnia część poświęcona jest dzielnicom, budynkom i ulicom, urbanistyce i antropologii, literacko ujętej socjologii miasta). Na koniec jest jeszcze proza Marcina Sobieszczańskiego, nowe wiersze Jerzego Jarniewicza i Piotra Groblińskiego (obaj mają w numerze też swoje teksty o Łodzi) i trochę kulturalnych aktualności. Całość ilustrowana zdjęciami Łodzi z różnych lat.

Imponująca jest lista autorów - o historii Łodzi piszą Paweł Spodenkiewicz, Krzysztof Woźniak, Paweł Próchniak, francuski pisarz Pierre Guicheney, Alexander Klugsman, do tego wywiad z Henrykiem Smasonowiczem i dyskusja, w której biorą udział m.in. Jerzy Grohman, Arnold Mostowicz i Paweł Samuś. O wielokulutrowości wypowiadają się Marek Budziarek, Wojciech Górecki, Joanna Podolska, Krystyna Radziszewska, Paweł Rutkiewicz czy Karl-Heinz Goeppert. Część trzecia to m.in. portrety łódzkich artystów : Jacka Bierezina, Zdzisława Jaskuły, Witolda Sułkowskiego, Zbigniewa Dominiaka.Są też rozmowy z Janem Klatą i Krystyną Potocką-Suwalską z Galerii Manhattan, jest też laudacja na cześć Andrzeja Wajdy z okazji przyznania mu tytułu doktora honoris causa UŁ i jego wystąpienie na uroczystości nadania tytułu. O Łodzi na mapach - tych dosłownych i tych mentalnych, a także o architekturze miasta piszą wspomniani już poeci oraz Krzysztof Stefański, Mariusz Gaworczyk i Agnieszka Cytacka.

O czym jest ta opowieść? W jaką całość układa się ta bardzo ciekawie dobrana mozaika tekstów? By odpowiedzieć na te pytania, zajrzyjmy do pierwszego i ostatniego tekstu. W pierwszej rozmowie Henryk Samsonowicz, wybitny historyk średniowiecza, mówi o początkach Łodzi: sprawa przeszłości tego regionu jest ciekawa. W ostatnim tekście Agnieszka Cytacka stwierdza: Od kilku dekad dominującym zagadnieniem w badaniach nad kulturą jest pojecie tożsamości. I tak właśnie można czytać antologię "tyglowych" tekstów - jako próbę określenia tożsamości Łodzi, odkrycia ciekawej historii tego miejsca na mapie.

Kategoria

Literatura