1 SIERPNIA 2017 - 3 PAŹDZIERNIKA 2017

Powstańcze biografie

Przez 63 dni, od 1 sierpnia do 3 października 2017 r. na Placu Katedralnym im. Jana Pawła II w Łodzi prezentowana będzie wystawa łódzkiego IPN pt. „Powstańcze biografie – łódzkie echa Powstania Warszawskiego”.
Barbara Kurowska została nową dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. Jej kandydatura została wybrana w konkursie ogłoszonym przez prezydent Łodzi. Powołanie na stanowisko nastąpiło  16 lipca.
30 LIPCA 2017 - 22 PAŹDZIERNIKA 2017

Zwierciadło Bergmana

30 lipca – w 10. rocznicę śmierci Ingmara Bergmana – Muzeum Kinematografii zaprasza na otwarcie wystawy "Zwierciadło Bergmana", której kuratorem jest prof. Tadeusz Szczepański, znawca twórczości reżysera, wykładowca łódzkiej Szkoły Filmowej, autor monografii „Zwierciadło Bergmana”, znakomitej książki poświęconej szwedzkiemu reżyserowi.
Galeria Ben Uri w Londynie, która wypożyczyła Muzeum Miasta Łodzi i Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu pięć prac do wystawy „Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej”, zaproponowała w maju zakup trzech prac autorstwa Samuela Hirszenberga.
6 LIPCA 2017 - 31 SIERPNIA 2017

LATO W MUZEUM

Lato w mieście nie musi być nudne. Muzeum Miasta Łodzi zaprasza dzieci na zajęcia edukacyjne w terminach: 6, 13, 20, 27 lipca oraz 3, 10, 17, 24, 31 sierpnia (czwartki), godz. 10:30-12:00.
Co ukrywa ręcznik? Czy można z jego pomocą przekazać jakąś wiadomość? A gdyby się okazało, że ręczniki wcale nie służą do wycierania, tylko do pamiętania! 
Ponad pół miliona złotych – tyle wynosi dotacja, jaką pozyskało Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi z programu „Kultura cyfrowa 2017”, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jest takie święto, o którym pamiętają przede wszystkim sami zainteresowani, choć robią wiele, aby je propagować możliwie szeroko. To Międzynarodowy Dzień Muzeów obchodzony na świecie 18 maja i towarzysząca mu, w pierwszą sobotę po tym dniu, Noc Muzeów. 
10 CZERWCA 2017 - 21 PAŹDZIERNIKA 2017

Rzemiosła dawnej Łodzi

Przedwojenny trójgłowicowy automat do haftowania, dziurkarka do odzieży i ręczna maszynka do rysowania szablonów to urządzenia, które tuż po wojnie dały początek rodzinnemu zakładowi przy ul. Więckowskiego 4.
Powstanie Wielunia objaśnia legenda o Baranku Bożym, który dokładnie 800 lat temu ukazał się księciu Władysławowi Odonicowi między rogami jelenia. Miasto szybko dorobiło się murów obronnych, walczyli o nie między sobą polscy władcy, a ono biło własne denary, tutaj dorastał Jan Długosz. Najdawniejsze dzieje miasta odsłania wystawa w Muzeum Ziemi Wieluńskiej.