Fotoplastikon Duńczyka do wglądu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =

Fotoplastikon Duńczyka do wglądu

Od 6 grudnia można ponownie oglądać oraz korzystać z fotoplastikonu należącego do zbiorów Muzeum Kinematografii. Zabytkowe urządzenie zostało wykorzystane w filmie Juliusza Machulskiego „Vabank”.
Cesarska Panorama (Kaiser-Panorama), zwana fotoplastikonem, to perła w kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi liczącej ponad 50 tysięcy eksponatów. Konstruktorem urządzenia był August Fuhrmann. Jego wynalazek z 1880 roku był dzieckiem swojej epoki - wieku nauki i techniki - takim jak telefon (1876), fonograf (1878), żarówka elektryczna (1879). Łódzki fotoplastikon z około 1900 roku jest jedynym w Polsce oryginałem i - według Towarzystwa Fuhrmannowskiego - jednym z sześciu zachowanych w świecie. Fuhrmann miał świadomość, że unikatowy wynalazek zachęci innych do kopiowania jego pomysłu. Dlatego każde urządzenie zanim pojechało w świat, zostało oznaczone: przy stanowisku numer 1 zobaczymy tabliczkę informującą, kto i gdzie skonstruował urządzenie, przy którym siedzimy.

Kaiser – Panorama trafiła do Łodzi w 1976 roku z Kielc. Najpierw do Działu Kultury Filmowej Muzeum Historii Miasta Łodzi, gdzie zagrała m.in. w kultowym debiucie fabularnym Juliusza Machulskiego (1981). Kiedy w 1986 roku utworzono Muzeum Kinematografii, a na jego siedzibę wybrano pałac dawnego „króla bawełny” Karola Wilhelma Scheiblera, fotoplastikon stał się ozdobą kolekcji. Cesarska Panorama stanowi obowiązkowy punkt wycieczki nie tylko po muzeum, ale i po Łodzi.

W odrestaurowanym fotoplastikonie w tym samym czasie jednocześnie 25 osób zasiądzie przy numerowanych stanowiskach i, nie przesiadając się, oglądać przez okulary przesuwające się obrazki w trójwymiarze. Po obejrzeniu kompletu 25 zdjęć usłyszymy dzwonek.

Rekonstrukcję zabytku wykonała firma Renowa K.B. Renowacja i Pielęgnacja Obiektów Dziedzictwa Historycznego Karol Brzeziński.  – Wszędzie tam, gdzie był o to możliwe, przywróciliśmy oryginalne części i historyczny wygląd tego wspaniałego urządzenia. Fotoplastikon będzie działał bez zarzutu przez co najmniej 200 lat – podkreśla Karol Brzeziński, właściciel firmy. Odrestaurowanie fotoplastikonu było możliwe dzięki darowiźnie przekazanej przez Łódzką Spółkę Infrastrukturalną.
Muzeum Kinematografii

Kategoria

Muzea

Adres

pl. Zwycięstwa 1

Kontakt

tel. 42 674 09 57