Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 5 =

Frida i Diego

Frida Kahlo i Diego Rivera, materiały prasowe

"Frida i Diego. Niech żyje życie!" - wystawa opowiadająca historię związku dwojga meksykańskich artystów. Otwarcie 3 X o godz. 17.
Można oglądać fotografie Fridy Kahlo i Diego Rivery. Wspólne życie dwojga artystów było burzliwe, pełne rozstań i powrotów. Spędzili ze sobą prawie ćwierć wieku – od ślubu w 1929 roku aż do śmierci Fridy w 1954 roku.
Prezentowane fotografie wykonali m.in. ojciec Fridy Guillermo Kahlo, Augustin Victor Casasola, Nickolas Muray, Manuel Alvarez Bravo, Élie Faure, Ernesto Reyes czy Ansel Adams. Zobaczymy nie tylko słynną parę artystów, ale także ikonę ruchu surrealistycznego André Bretona czy Lwa Trockiego. Autorom fotografii udało się uchwycić niezwykle ważny moment w historii Meksyku i życiu artystyczno-politycznym kraju.

Po inauguracji wystawy, o godz. 17.45, w sali Kinematografu odbędzie się prezentacja multimedialna Gregorio Luke: „Frida life and times”.

Gregorio Luke  jest wybitnym ekspertem i promotorem sztuki meksykańskiej, który po raz pierwszy odwiedzi Polskę z wykładem o życiu i twórczości Fridy Kahlo i Diego Rivery pod tytułem „Frida life and times”. Podczas prezentacji Gregorio Luke zaprezentuje mało znane filmy i fotografie z życia Fridy i Diego, a także muzykę z tamtego okresu, omówi życie artystki
w kontekście historycznym. W trakcie prezentacji zobaczymy wiele twarzy Fridy Kahlo - Fridę jako wielką artystkę, kobietę, komunistkę, miłośniczkę wolności i rewolucjonistkę, z głęboko zakorzenioną kulturą i tradycją sztuki ludowej Meksyku.

Jeszcze w październiku zobaczymy dwa filmy z meksykańskiej klasyki: 14 X o godz. 15 "Macario" (1960), reż. Roberto Gavaldón, a 28 X o 15 "Perłę" (1947), reż. Emilio Fernández.

Partnerzy wydarzenia: Ambasada Meksyku w Polsce, Miasto Łódź.