Muzeum Sztuki dla dzieci | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 5 =

Muzeum Sztuki dla dzieci

Batman, Witkacy i ironiczne przeróbki XIX-wiecznych obrazów – to wszystko pojawia się w ostatnich dniach w Muzeum Sztuki. Powstaje trzecia edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego, którego bohaterami są dzieci przeżywające przygodę z kulturą, zarówno awangardową, jak i popularną.
Batman, Witkacy i ironiczne przeróbki XIX-wiecznych obrazów – to wszystko pojawia się w ostatnich dniach w Muzeum Sztuki. Właśnie powstaje trzecia edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego, którego bohaterami są dzieci przeżywające przygodę z kulturą, zarówno awangardową, jak i popularną.
Muzeum Sztuki w Łodzi posiada bogatą kolekcję sztuki awangardowej i współczesnej. Istnieje przekonanie, że odbiór tych dzieł wymaga odpowiedniej wiedzy, a ich tworzenie zarezerwowane jest dla wąskiej grupy artystów. Skąd jednak biorą się artyści i co chcą swoją sztuką osiągnąć? Dzieci bez kompleksów zadają to pytanie i swobodnie interpretują sztukę. Czy artyści zawsze rozumieją prace swoich kolegów? Co kryje się pod hasłami performance lub intermedialność? Dlaczego sadzenie drzew może być sztuką? Te i inne problemy pojawiają się w nowych odcinkach. Na pytania dzieci odpowiadają Barbara Kaczorowska i Leszek Karczewski, na co dzień zajmujący się edukacją w Muzeum Sztuki, oraz zaproszeni goście: artyści, animatorzy kultury czy tajemniczy autor ironicznych facebookowych memów z fanpage’a „Sztuczne Fiołki”. Program to nie tylko teoria. Uczestnicy tworzą własne prace – często w bardzo niestandardowy sposób – poznając różne techniki i konwencje sztuki współczesnej. Warto zaznaczyć, że warsztaty pokazywane w „Kulturanku” nie odbiegają od tych prowadzonych na co dzień w muzeum.
7 sierpnia w ms2 (Ogrodowa 19) zostaną ukończone zdjęcia do 16 odcinków nowego cyklu, który zostanie wyemitowany na antenie TVP Kultura od września 2014. Program będzie kontynuacją (choć niekoniecznie o tym samym tytule) liczącego sobie już 22 odcinki „Kulturanka” i kolejną produkcją stworzoną wspólnie przez Muzeum Sztuki i TVP Kultura.
Program uczy dzieci krytycznego spojrzenia na kulturę współczesną oraz swobodnego i twórczego poruszania się w jej świecie. Ma też sprawiać, by Łódź kojarzyła się młodszym pokoleniom z miastem unikalnym i pełnym twórczej energii. Pierwszy sezon „Kulturanka” obejrzało w całej Polsce prawie 160 000 osób (nie licząc wyświetleń odcinków w internecie). 
Nowy cykl realizowany jest przez Muzeum Sztuki w Łodzi, TVP Kultura i Narodowe Centrum Kultury.