NIEMAPA Łódź. Na tropie sztuki | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =

NIEMAPA Łódź. Na tropie sztuki

Materiały prasowe CMWŁ

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i NIEMAPA zapraszają do rodzinnego odkrywania artystycznej strony Łodzi. W muzeum 11 X o godz. 18 zostanie otwarta wystawa „NIEMAPA Łódź. Na tropie sztuki”, prezentująca sztukę w przestrzeni miejskiej w sposób interaktywny i skierowany do całych rodzin.
Wystawa „NIEMAPA ŁÓDŹ. Na tropie sztuki” prezentuje zarówno dzieła sztuki funkcjonujące w mieście, jak i ważne aspekty jego historii i kultury. Po wystawie oprowadzi nas sympatyczny Włodzio, miłośnik Łodzi, a szlaki dla zwiedzających wytyczą łódzkie rzeki. Na początek będzie można zajrzeć do zrewitalizowanych fabryk i poznać ich nowe funkcje, szczególnie te związane ze sztuką, wstąpić na Pietrynę nocą, by zwrócić uwagę na oświetlone detale architektoniczne, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na łódzkiej „ośce” albo odsapnąć w kąciku parkowym, wsłuchując się w „Ptasie Radio” Tuwima. Zwiedzający zobaczą zarówno modernistyczne detale, jak i współczesny mural Etam Cru, inspirowany właśnie wierszem Tuwima. Ta wyjątkowa przestrzeń da uczestnikom możliwość artystycznego „wyżycia się” i samodzielnego tworzenia. Na zwiedzających czekać będzie kolorowanie osiedlowych bloków, budowanie muru z czerwonych cegieł opisanych alfabetem Strzemińskiego albo body art – układanie ciał na kształt rzeźb. – W otaczającej nas przestrzeni elementy inspirowane sztuką  albo inspiracje nią są tak powszechne, że czasem ich nie zauważamy. Ta wystawa ma przypomnieć rodzinom, że warto rozglądać się uważnie i dostrzegać piękno Łodzi oraz jej architektury, ciekawe rzeźby z lat 70. i nowe murale, albo zauważyć, że wszechobecne logo miasta stworzone jest z liter alfabetu Strzemińskiego – mówią kuratorki wystawy, Joanna Studzińska i Małgorzata Żmijska z Mamy Projekt.

– W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zależy nam na wzmacnianiu pozytywnego wizerunku tego miasta i nieustannie zachęcamy mieszkańców do odkrywania starszej i nowszej historii miasta – za sprawą spacerów tematycznych, spotkań czy warsztatów. Interaktywna wystawa jest naturalną kontynuacją naszych działań edukacyjnych dla najmłodszych, bo wierzymy, że nigdy nie jest za wcześnie na rozpoczęcie przygody ze sztuką i architekturą – mówi Magda Komarzeniec, zastępca dyrektora CMWŁ. – Dodatkowo wzbogacimy wystawę o towarzyszące jej warsztaty. Na pierwszy, pod hasłem „Jakie jest miasto – każdy widzi”, zapraszamy już 14 października. Wystawa odbywa się w ramach projektu „NIEMAPA Łódź Interaktywna przestrzeń sztuki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Urzędu Miasta Łodzi. Partnerami Projektu są Big Bang Studio, Mamy Projekt, tym_czasem, Ładne halo , Manufaktura, mBank i Mikomax.

„NIEMAPA Łódź Jeszcze Bardziej Galanta” to odświeżone wydanie popularnego przewodnika dla rodzin, który od kilku lat pomaga na nowo odkrywać miasto. Opisuje zarówno miejsca znane dzieciom, jak i te mniej oczywiste, a piękne ilustracje i kreatywne zadania zachęcają do wyjścia na rodzinny spacer i zwrócenia uwagi na dzieła sztuki oraz urodę architektury. Na serię „NIEMAPA” składa się już 14 przewodników stworzonych przez zespół Mamy Projekt. Wszystkie powstały w procesie współpracy z mieszkańcami, dzięki czemu polecają tylko sprawdzone miejsca. Wysmakowane ilustracje studia graficznego Ładne Halo sprawiają, że przewodnik inspiruje do długich spacerów. – Jesteśmy z Łodzi i po trzech latach tworzenia przewodników dla innych miast postanowiliśmy wykorzystać nasze doświadczenie do tego, by „NIEMAPĘ Łódź” stworzyć po raz kolejny, jeszcze bardziej galancie! – deklaruje zespół.

Warto obserwować stronę i fanpage organizatora wystawy, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, oraz fanpage NIEMAPY, gdyż sukcesywnie będą pojawiać się na nich informacje o wydarzeniach towarzyszących wystawie.

Kuratorki: Joanna Studzińska i Małgorzata Żmijska z Mamy Projekt
Rysunki: Studio Ładne Halo
Aranżacja przestrzeni: Pracownia Tymczasem

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, budynek D, III piętro