Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 9 =

Wielka Łódź, wielkie ambicje

Prób „poprawienia” Łodzi było kilka, pierwszą podjęto podczas Wielkiej Wojny. W II RP chcieli wykazać się też politycy – czasem efekty były opłakane. Opowie o tym wystawa „Wokół Wielkiej Łodzi” w Muzeum Miasta Łodzi (pod patronatem "Kalejdoskopu"). Otwarcie 6 XII o godz. 18.
Banałem będzie stwierdzenie, że Łódź zawdzięcza wiekowi XIX wiele problemów: za duże kwartały, wąskie ulice, trujące fabryki w centrum, nienaturalnie długie działki. Dużo trudniej ocenić próby naprawienia tego stanu, podejmowane od początku XX wieku. Gdy przed I wojną światową Łódź przyłączyła okoliczne tereny, Bałutom udało się obronić. Czy Łódź mogła być dla nich dobrym gospodarzem, jeśli sama nie umiała rozwiązać własnych problemów?
Jak wspomniałem, pierwszą próbę „naprawienia” Łodzi podjęto w czasie I wojny światowej. Wtedy to stojący na czele namiastki samorządu miejskiego Leopold Skulski zaprosił wybitnego urbanistę z Hamburga, Christophera Rancka, który wyraził szczere zainteresowanie Łodzią. Zaczął od sporządzenia przepisów budowlanych (stały się podstawą prawa budowlanego w II RP!), a później opracował plan regulacyjny, który porządkował strefy miejskie i mógł być dobrą podstawą dalszego funkcjonowania Łodzi. W 1918 roku Ranck musiał wracać do Niemiec – prace kontynuował jego łódzki współpracownik Adolf Goldberg. Niestety, wkrótce odszedł z powodu nieporozumień z władzami. W II Rzeczpospolitej oczekiwania wobec odrodzonego państwa były olbrzymie. Politycy również chcieli wykazać się inicjatywą po ponad stuletniej niewoli. Czasami przybierało to formy, które nikomu nie przynosiły korzyści. Chcąc ingerować w ruch budowlany i urbanistykę miasta, magistrat blokował liczne inwestycje.

Marcin Szymański - kurator wystawy „Wokół Wielkiej Łodzi”


Cały tekst w "Kalejdoskopie" 12/2017 - do kupienia w kioskach i salonikach Ruchu, Kolportera i Garmonda, w empiku oraz na portierni Łódzkiego Domu Kultury (ul. Traugutta 18).
Muzeum Miasta Łodzi
  • 06-12-2017 godz 18:00 - 01-04-2018

Kategoria

Muzea

Adres

Łódź, ul. Ogrodowa 15

Kontakt

tel. 42 254 90 00
Czynne:
wt., śr., czw. 10-16, pt., sob., nd. 12-18
w środę wstęp wolny
bilety na wystawy czasowe: 7 zł i 5 zł
bilety łączne (do muzeum i galerii): 12 zł i 8 zł