Z życia mniejszości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =

Z życia mniejszości

Muzeum Miasta Zgierza zaprasza na wystawę „Z życia rodzin niemieckich i żydowskich w Supraślu”. Otwarcie 9 XI. Fotografie pokazują przedwojenną Polskę jako kraj zamieszkały przez mieszankę etniczną, która koegzystowała ze sobą. 
Wystawa prezentuje 30 fotografii przedstawiających członków dwóch nieistniejących już przedwojennych mniejszości żyjących w Supraślu. Piętnaście zdjęć, dotyczących przedwojennego życia supraskich Żydów, zostało wybranych z książki Jakoba Pata „Życie i śmierć w cieniu puszczy. Historia Supraśla – sztetl we wschodniej Polsce”. Autor urodził się w Białymstoku, w latach 1921-1939 mieszkał w Supraślu, a po wyemigrowaniu do Izraela przez wiele lat był prezesem Towarzystwa Przyjaciół Supraśla w Tel-Avivie.
Druga część to piętnaście fotografii z zasobów Towarzystwa Przyjaciół Supraśla i prywatnych zbiorów rodzin supraskich, między innymi Krygierów i Zachertów. Pokazują one przedstawicieli rodzin niemieckich – ewangelików okresu międzywojennego i wcześniejszych lat, którzy mieli niebagatelny wpływ na rozwój Supraśla.
Wystawa jest pokłosiem przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Uroczysko (Supraśl) projektu „W supraskim garncu – prezentacja dziedzictwa kulturalnego i kulinarnego miasta Supraśl”. Wystawa ta jest prezentowana w ramach obchodzonego w tym roku Jubileuszu Towarzystwa Przyjaciół Zgierza, które od lat współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Supraśla.
Podczas wernisażu Prezes Towarzystwa Przyjaciół Supraśla dr inż. arch. Tomasz Ołdytowski wygłosi referat pt. „Supraśl miasta wielokulturowe”.

Data wernisażu wystawy przypada w Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem, który został ustanowiony w 1989 roku na pamiątkę Nocy Kryształowej – zorganizowanych przez władze pogromów Żydów, które miały miejsce na terenie Niemiec w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku.