Cztery Kultury: Kobiety śpiewają Cohena | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =

Cztery Kultury: Kobiety śpiewają Cohena

Jednym z dwóch głównych wydarzeń tegorocznego Festiwalu Łódź Czterech Kultur ma być koncert, w którym dwanaście wokalistek śpiewać będzie utwory Leonarda Cohena. Zmieniło się też logo festiwalu.
Jak wyjaśniają organizatorzy Ł4K, hasłem tegorocznej edycji festiwalu uczyniono "Alfabet dialogu, który rozumiany jest jako poszukiwanie wspólnego języka między odmiennymi kulturami, teraźniejszością i przeszłością, nowoczesnością i tradycją, sztuką wysoką i popkulturą, artystami i publicznością. Jednym z dwóch sztandarowych wydarzeń tegorocznego Festiwalu Łódź Czterech Kultur ma być koncert, w którym dwanaście wokalistek śpiewać będzie utwory Leonarda Cohena.

Jego piosenki w tłumaczeniu Macieja Zembatego zaśpiewają uznane polskie wokalistki, reprezentujące różne style i różne pokolenia – zapowiada Marcin Tercjak, dziennikarz muzyczny, kurator muzycznego programu Ł4K. W klubie Wytwórnia wystąpią: Gaba Kulka, Ania Dąbrowska, Daria Zawiałow, Natalia Przybysz, Anita Lipnicka, Maria Peszek, Julia Pietrucha, Renata Przemyk, Matylda Damięcka, Martyna Jakubowicz, Grażyna Łobaszewska i Iza Lach. Publiczność usłyszy m.in.: „In My Secret Life”, „Suzanne” I „Dance Me To The End Of Love”. Za poziom artystyczny wydarzenia odpowiada znany producent muzyczny, kompozytor i muzyk – Leszek Biolik. Podczas dzisiejszej (4 kwietnia) w Centrum Dialogu im. M. Edelmana przyznał, że pracując teraz przez pół roku nad koncertem będzie miał czas, by wreszcie zrobić sobie "studia z Cohena".

- Kiedy kobiety śpiewają Cohena, chciałbym by przez niego pokazały nam swoją wrażliwość - mówił Biolik.

Na razie nie wiadomo, która wokalistka jaką piosenkę zaśpiewa. Koncert na pewno zostanie zarejestrowany, a jeśli uda się pozyskać dla niego wydawcę i zgody na wykorzystanie występów od wokalistek, ukaże się jako płytowe wydawnictwo.

Z kolei jedną pracę o nazwie „Skrzyżowanie kultur 2017” w przestrzeni miasta tworzyć będzie czternastu artystów z różnych stron świata i reprezentujących różne style.

Tematem realizacji, która związana będzie z łódzkimi skrzyżowaniami, będzie alfabet. Chodzi o zabawę tekstem i liternictwem o dużym formacie – mówi odpowiadający za przedsięwzięcie Piotr Chrzanowski, autor m.in. muralu na budynku przy ul. Wierzbowej 52  i „Serca Adam”a na budynku Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Organizatorem festiwalu jest w tym roku (a po raz drugi w historii wydarzenia) Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Odbędzie się on w dniach 8–17 września i obejmie dwa weekendy. Na ten czas organizatorzy i autorzy programu zapowiadają także koncerty plenerowe (m.in. łódzko-zgierski zespól Yankel Band nagra z myślą o festiwalu płytę) i klubowe. Mają powstać też kolejne murale takich  rozpoznawalnych twórców i kolektywów street-artowych, takich jak Opiemme i Nitzan Minz, Moneyless i Tellas, czy Nomad Clan.

Autorską instalację, która obejmie przestrzeni Starego Rynku opracuje dla festiwalu Robert Rumas, rzeźbiarz, scenograf i autor artystycznych interwencji  – mówi Teresa Latuszewska, kuratorka programu sztuk wizualnych.

Za teatralny program festiwalu odpowiada Jakub Porcari. Zapowiada m.in. „Inkarnacje” w realizacji Marty Ziółek, występ kabaretu „Pożar w burdelu”, a także festiwalową premierę dla najmłodszych, która przygotuje Teatr Lalek „Arlekin” im. H. Ryla – „Baśń o rybaku i złotej rybce” w reżyserii Anny Retoryk. W ramach części literackiej i filmowej, którą tworzy Przemysław Owczarek, zorganizowany zostanie między innymi Ogólnopolski Konkurs na Poemat o Łodzi „iPod w podwiązce”, w którym walczące o nagrodę główną utwory, będą nawiązywać do wielokulturowej historii miasta, jego industrialnego dziedzictwa, idei nowoczesności i awangardowych tradycji.

Tegoroczna edycja festiwalu ma nową oprawę wizualną, w tym nowe logo, którą przygotowała firma Progressivo PSV.

Podstawą jest odwołanie do pomysłów łódzkiej awangardy, w tym Strzemińskiego i Kobro. W logo są też elementy modernizmu, czyli geometria. Z czcionek wyeliminowaliśmy znaki polskie, by logo było ponadnarodowe  – wyjaśnia Mateusz Lipski z Progressivo PSV.

Na budżet tegorocznej edycji składają się: miejskie dofinansowanie w wysokości 1,2 mln złotych oraz dotacja z ministerstwa kultury – 400 tys zł. Rok temu, gdy dyrektorem Ł4K był reżyser Zbigniew Brzoza, miejska dotacja wyniosła 700 tys. zł. Teraz w budżet Ł4K włączono budżet festiwalu Energia Miasta organizowanego dotąd przez Fundację Urban Forms, której prezesuje Teresa Latuszewska (w miejskim budżecie zabezpieczono na niego 500 tys. zł).

Kategoria

Muzyka