Grand Prix dla Big Bandu Akademii Muzycznej w Łodzi | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =

Grand Prix dla Big Bandu Akademii Muzycznej w Łodzi

W Nowym Tomyślu odbyły się przesłuchania XVIII Big Band Festiwalu. Najlepsi w zespołowym graniu jazzu byli młodzi łódzcy artyści pod kierunkiem saksofonisty i klarnecisty Jacka Delonga.
W Nowym Tomyślu (woj. wielkopolskie) odbyły się przesłuchania XVIII Big Band Festiwalu, który co roku jest miejscem spotkań bigbandowych zespołów z całego kraju. W tym roku najlepszy był Big Band Akademii Muzycznej w Łodzi !
Młodzi artyści ze swoim band leaderem – saksofonistą i klarnecistą Jackiem Delongiem zwyciężyli. Uczestników oceniało jury w składzie: Jan Ptaszyn Wróblewski (przewodniczy jury od pierwszej edycji festiwalu), Jerzy Szymaniuk (Uniwersytet Zielona Góra) i Grzegorz Nagórski (AM w Katowicach).Werdykt został ogłoszony późno w nocy (7 czerwca), po koncercie gwiazdy festiwalu Kuby Badacha.
Festiwal w Nowym Tomyślu to dla big bandów najważniejsza impreza w Polsce. W tym roku w konkursie wzięło udział 10 zespołów.  Big Band łódzkiej Akademii pokonał m.in. zespoły z akademii muzycznych z Poznania i Bydgoszczy oraz zespół z Sosnowca, złożony m.in. ze studentów, absolwentów i wykładowców Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Łodzianie zagrali, zgodnie z regulaminem, cztery utwory. Były to: standard It's all right with me, Incredible Journey Big Bandu Boba Mintzera, Can't buy me love (Lennon/McCartney) z wokalistą Adamem Rymarzem oraz Horn of Puente Big Bandu Gordona Goodwina.  – Laury zdarzają się raz na jakiś czas, cała reszta to ciężka praca: siedzimy i gramy kawałek po kawałeczku. Najważniejsze, żeby cała orkiestra grała spójnie, czysto i ze swingiem. Kiedy się pokona trudności warsztatowe i doda radość muzykowaniaotrzymamy produkt finalny – opowiadał w jednym z wywiadów Jacek Delong.
Praca, radość muzykowania, pasja, dobra energia i przyjacielskie kontakty owocują Big Bandowi AM, bez względu na rotacyjny skład, wieloma sukcesami na estradzie, również w ramach konkursów i festiwali. Dotychczas na festiwalu w Nowym Tomyślu zespół Jacka Delonga zdobył: I nagrodę i Grand Prix (2000), II nagrodę (2001) i dwukrotnie III nagrodę (2006, 2010). Listę nagród dopełniają laury zdobyte na festiwalu Jazz nad Odrą (1999) i I Festiwalu Big Bandów w Bydgoszczy (2007).
Jaki jest klucz do tych sukcesów? – Umiejętne podejście do pracy – twierdzi band leader i wyjaśnia: – Zajęcia big bandu są nieobowiązkowe, a mimo to studenci chętnie na nie przychodzą, bo lubią to. Grają w big bandzie dla przyjemności i ja staram się to podsycać. Do ostatniej chwili nie mieliśmy pewności, czy wyjazd do Nowego Tomyśla się uda, bo festiwal odbywał się w samym środku sesji egzaminacyjnej. Mimo trudności pojechaliśmy i okazało się, że... to był najwyższy czas na kolejne laury!

Big Band Akademii Muzycznej w Łodzi istnieje od 1997 roku. Praca w zespole  to dla studentów cenna możliwość uzupełnienia klasycznego wykształcenia o praktyczne umiejętności wykonywania muzyki jazzowej i rozrywkowej.
Big Band aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Łodzi. Wraz z chórem Con Vigore wykonał polską prapremierę Sacred Concert II Duke’a Ellingtona, bierze udział w cyklu Jazz w Pałacu w Muzeum Miasta Łodzi, gdzie występował m.in. z Michałem Urbaniakiem i Gary’m Guthmanem, Amabile Trio i Edytą Golec. Występował w cyklicznych koncertach Młodzi w Łodzi w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

Jacek Delong ukończył z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną (obecnie Akademia Muzyczna) w Łodzi w klasie klarnetu. Po studiach współpracował jako klarnecista z Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej pod dyr. Henryka Czyża oraz jako saksofonista-solista z Orkiestrą Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia pod dyr. Henryka Debicha i Edwarda Czernego. Brał udział w wielu nagraniach muzyki dla filmu i telewizji. Pracował w zespole „Ergo Band” z Grażyną Łobaszewską i z orkiestrą Zbigniewa Górnego. Przez wiele lat współprowadził z Karolem Nicze – laureatem Konkursu Chopinowskiego – zespół pracujący z gwiazdami polskiej estrady oraz akompaniujący amerykańskim artystom na statkach pasażerskich. Jest autorem muzyki do musicalu dla dzieci Flakonik Apolonii.

Od roku 1997 prowadzi w Akademii Muzycznej w Łodzi Big Band, z którym uzyskał wielokrotnie nagrody na Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu, pierwszą nagrodę na I Festiwalu Big bandów w Bydgoszczy w 2007 roku, wyróżnienie na Festiwalu Jazz nad Odrą i dwukrotnie (w roku 2000 i 2006) nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi dla Jazzmana Roku.

Po uzyskaniu kwalifikacji w roku 2001 Jacek Delong prowadzi w łódzkiej Akademii Muzycznej klasę saksofonu klasycznego. Jednocześnie koncertuje wykonując muzykę współczesną – Festiwal Musica.

Jacek Delong należy do muzyków łączących działalność instrumentalną zarówno w dziedzinie muzyki klasycznej jak i jazzowej i rozrywkowej. Wraz z czołówką łódzkich muzyków współtworzy zespół „Mellow Five”.

W roku 2009 w Akademii Muzycznej w Łodzi powołał do życia Międzynarodowy Konkurs Saksofonowy, a w roku 2012 zorganizował jego drugą edycją połączoną z Saxfestem. W roku 2012 po uzyskaniu habilitacji został samodzielnym pracownikiem naukowym w Akademii Muzycznej w Łodzi. Jest autorem książki My-saksofon wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne (2011).