Muzyka dwóch światów | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =

Muzyka dwóch światów

Tradycyjną muzykę ludową łączącą motywy polskie i żydowskie zaprezentowała w Łódzkim Domu Kultury warszawska Kapela Niwińskich. Był to materiał z wydanej w zeszłym roku płyty „Czas wesela”. Publiczność nie poprzestała na słuchaniu ciekawych „nut”: młodzi ludzie ruszyli do tańca, bo takie jest podstawowe przeznaczenie wiejskiej muzyki.
Był to koncert zorganizowany w ramach cyklu on/off kultura.

Członkowie kapeli zgłębiają i dokumentują przejawy kultury tradycyjnej Polski Centralnej. Kapela w swoim repertuarze ma przede wszystkim starodawne oberki, powiślaki, radomskie mazurki, kujawiaki oraz polki zasłyszane od znamienitych wiejskich skrzypków i harmonistów mazowieckich. Wykonuje także melodie obrzędowe. Repertuar kapeli pochodzi głównie z obszaru Mazowsza południowo-wschodniego, w tym Powiśla Maciejowickiego oraz pogranicza Mazowsza i Małopolski, w szczególności Radomszczyzny.

Projekt „Czas wesela” powstał z inspiracji Andrzeja Bieńkowskiego, którego fundacja Muzyka Odnaleziona wydała płytę. Muzyka żydowska i polska istniały przez wieki obok siebie a motywy z obu tradycji wzajemnie się przenikały. Żydowscy muzykanci grywali na polskich weselach a polscy na żydowskich. Wojna bezpowrotnie zamknęła ten świat. „Zebraliśmy nieliczne pozostałości, zapisane przez Oskara Kolberga, odnalezione w archiwalnych nagraniach, przekazane przez przedwojenne pokolenie polskich muzykantów. Płyta jest naszą opowieścią o wielokulturowym pejzażu dawnej Polski, o polsko-żydowskich tradycjach muzycznych, o pamięci ale przede wszystkim o pięknie, życiu i szalonej energii, które ta muzyka w sobie niesie” - pisze Mateusz Niwiński, lider kapeli.

Foto: Andrzej Białkowski

Kategoria

Muzyka