Zygmunt Krauze - Fortepiany Wolności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =

Zygmunt Krauze - Fortepiany Wolności

W roku upamiętniającym stulecie odzyskania niepodległości Festiwal Soundedit zaprosił na dziesięć unikatowych koncertów w zaskakujących lokalizacjach w Łodzi. Na koniec - Zygmunt Krauze.
Dziesięciu pianistów, dziesięciu kompozytorów, dziesięć okazji, by uczcić wyjątkową rocznicę. Partnerem "Fortepianów Wolności" jest Łódzkie Centrum Wydarzeń. Projekt jest sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017 – 2021.

Ten projekt to coś więcej niż publiczne koncerty. To także podróż przez tyleż trudne, co ciekawe dzieje polskiej kultury ostatnich dziesięciu dekad zaklęte w partyturach wielkich kompozytorskich osobowości. Do tej pory wystąpili: Maciej Tubis, Adam Kośmieja, Władysław Komendarek, Jakub Sokołowski, Piotr Sałajczyk, Małgorzata Walentynowicz, Aleksander Dębicz, Rozalia Kierc, Kinga Firley-Kubica, Witold Kubica oraz Waldemar Malick. Artyści pojawili się na ul. Piotrkowskiej, w Parku Źródliska, na dworcu Łódź Fabryczna, w EC1 Centrum Nauki i Techniki, Hotelu Andels, Porcie Łódź oraz Muzeum Sztuki MS2.
Wielki finał pierwszej odsłony projektu "Fortepiany Wolności" odbędzie się 11 listopada o godz. 19 w studiu im. H. Debicha w Radiu Łódź, (ul. Narutowicza 130). Wystąpi Zygmunt Krauze. Pianista zagra swoje własne kompozycje.
Wejściówki na koncert można zdobyć wyłącznie słuchając Radia Łódź. Koncert będzie transmitowany na antenie stacji oraz online.

Zygmunt Krauze
Jeden z najważniejszych artystów swojego pokolenia. Uznany kompozytor, ceniony pianista, pedagog, organizator życia muzycznego i juror wielu międzynarodowych konkursów. Jego dorobek twórczy i wysiłki w propagowaniu muzyki, zostały docenione szeregiem nagród i odznaczeń, na czele z francuską Legią Honorową (2007) i tytułem Chevalier dans l’Ordre des Arts et des Lettres (1984). Przez ponad dekadę żył w Paryżu. Tam tworzył nowe kompozycje, jak i aktywnie wpływał na formowanie się paryskiej sceny muzycznej, pełniąc m. in. funkcję doradcy artystycznego Institut de Recherche de Coordination Acoustique Musique (IRCAM). W 1987 r. został wybrany na przewodniczącego Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM). Od 2011 r. Zygmunt Krauze jest honorowym członkiem Związku Kompozytorów Polskich, a w 2012 r. został utytułowany Koryfeuszem Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku. W listopadzie 2014 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając wybitne zasługi artysty dla polskiej kultury oraz osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej, odznaczył kompozytora Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od wielu lat współpracuje z czołowymi uniwersytetami w Stanach Zjednoczonych (Yale, Colombia, Indiana i z University of South California), w Korei Południowej (Keimyung University w Daegu), w Chinach (Centralne Konserwatorium w Pekinie i w Chengdu) i z Academy for Performing Arts w Hong-Kongu.

Muzyczna droga Krauzego – jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów polskich – rozpoczęła się od fortepianu. I choć wciąż chętnie grywa on Chopina, trudno podejrzewać, by francusko-mazowiecki melancholik był jego najważniejszym mistrzem. Pianistyki Krauzego nie byłoby natomiast na pewno bez Johna Cage'a i jego słynnego fortepianu preparowanego oraz Bogusława Schaeffera – polskiego pioniera teatru instrumentalnego i happeningu muzycznego. Zygmunt Krauze gra więc na fortepianie przy pomocy kamieni, ośmiu rąk oraz rękawic bokserskich. Lubi go też rozstrajać i traktować niczym rekwizyt teatralny. W tym szaleństwie jest jednak metoda. Na wskroś współczesny – czasem surrealistyczny, czasem dadaistyczny – fortepian Krauzego wciąż potrafi nieść w sobie czar, ekspresję i zmysłowe piękno, które znamy z utworów Chopina czy Debussy'ego.

Projekt "Fortepiany Wolności" jest wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi Soundedit. Jubileuszowa, dziesiąta edycja odbyła się w dn. 25-28 października 2018 r. w łódzkim Klubie Wytwórnia. Wystąpili: The Orb, Orbital, The Opposition, Morcheeba, 19 Wiosen, Bielizna, Mery Spolsky, Nosowska + Smolik, Giorgio Moroder, Andy Votel, Odet, Recyklofons oraz Filip Siejka Band. Podczas uroczystej Gala wręczenia nagrody "Człowieka ze Złotym Uchem" statuetkę otrzymali: Giorgio Moroder, Andrzej Korzyński i Katarzyna Nosowska.

Zdjęcie: Bartek Barczyk