Artystyczne do it! | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 4 =

Artystyczne do it!

W dniach 4-28 października w Łodzi odbędzie się polska edycja krążącego po świecie projektu “do it” stworzonego w 1993 r. przez kuratora sztuki Hansa Ulricha Obrista. Koncepcja zakłada stworzenie niekończącej się wystawy, w skład której wchodzą dzieła powstałe w oparciu o instrukcje napisane przez najważniejszych artystów z całego świata. Pierwszy wernisaż 4 X o godz. 19.
Łódzka odsłona Międzynarodowej Wystawy Sztuki Współczesnej "do it" odbędzie się w pofabrycznym kompleksie WI-MA, gdzie zaproszeni artyści, kuratorzy i wszyscy chętni stworzą laboratorium współczesnych praktyk artystycznych. Zmieniająca się ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających od poniedziałku do czwartku, natomiast od piątku do niedzieli odbywać się będą prezentacje kolejnych prac uczestniczek i uczestników. Wydarzenie będzie miało charakter interdyscyplinarny. Oprócz otwartej przez cały tydzień ekspozycji stałej (wstęp bezpłatny), gdzie publiczność sama będzie wykonywać dzieła sztuki
według instrukcji opracowanych przez takie sławy świata sztuki jak: Yoko Ono, David Lynch czy Marina Abramowic zaplanowany został również
szereg wydarzeń specjalnych. Odbędą się warsztaty dla dzieci i dorosłych, pojawi się sekcja kulinarna i wieńczące weekendowe wieczory DJ-sety. Wstęp na wydarzenie, z wyjątkiem sekcji kulinarnej, jest bezpłatny.

Organizatorem jest Superkurator Fundacja Współczesnej Myśli Kuratorskiej we współpracy z Katedrą Fotografii Szkoły Filmowej. Październikowa edycja będzie pierwszą odsłoną tej wystawy w Polsce.

Do tej pory nowe instrukcje obsługi specjalnie na polską edycję DO IT zgodzili się napisać m.in.: Łukasz Ronduda, Lech Majewski, Jana Shostak, Józef Robakowski, Przemysław Jasielski i Iza Gustowska.

Słowo od organizatorów: 

Recepcja sztuki współczesnej dalej stanowi w Polsce kwestię dość problematyczną. Według przeprowadzonych w 2017 badań, ponad połowa respondentów przyznała, że nigdy nie odwiedziła żadnego muzeum ani galerii sztuki. Te same wyniki pokazały, że 60 % Polaków poproszonych o wskazanie jednego polskiego artysty lub artystki, nie udzieliły żadnej odpowiedzi - znacznie łatwiejsze okazało się dla nich pytanie o wymienienie artysty zagranicznego. Niezmiernie często sztuka współczesna bywa uważana za niezrozumiałą, odstraszającą publiczność swoją niedostępnością, również przez dystans jakie stwarzają instytucje, które sztukę prezentują. Powodem, dla którego organizujemy “do it” w Łodzi, jest chęć zmiany takich postaw, poprzez uczynienie sztuki współczesnej znacznie bliższej i bardziej zrozumiałej dla widzów. Koncepcja projektu “do it” jest według nas idealnym rozwiązaniem dla takiej inicjatywy, a co więcej instrukcje, które chcemy zaprezentować (takie jak Sol LeWitta czy Uri Arana) ośmielają swoją łatwością do uczestnictwa i ich interpretacji, przez co spodziewamy się, iż w zderzeniu uczestnikami i uczestniczkami wygenerują ciekawe i nieoczywiste wyniki.

Łódzka edycja “do it” nie będzie jednak typową wystawą jaką znamy z przestrzeni galeryjnych czy muzealnych. Celem jest uczynienie tego projektu wydarzeniem o charakterze partycypacyjnym, stawiając przede wszystkim na interakcję z publicznością. Mają nam w tym pomóc zaproszeni do projektu polscy artyści, kuratorzy oraz animatorzy kultury, gdyż na promocji polskiego środowiska związanego ze sztuką, podczas łódzkiej odsłony tego międzynarodowego projektu, równie mocno nam zależy.

Artystyczna tradycja miasta stała się dla nas punktem wyjścia przy organizacji wydarzenia. W latach 80., z inicjatywy Ryszarda Waśki i z pomocą studentów Szkoły Filmowej, zrodziła się Konstrukcja w Procesie, której głównym założeniem była chęć oswojenia publiczności z praktykami sztuki współczesnej na świecie. Waśko, jak przed laty Strzemiński, Kobro i Stażewski, zaprosił do współpracy najważniejszych artystów współczesnych, tworząc z Konstrukcji w Procesie, przede wszystkim miejsce dialogu i płaszczyznę spotkania artystów ze społeczeństwem. Po pobycie w Polsce Konstrukcja w następnych latach wędrowała po świecie, kolejne odsłony odbywały się w Monachium, na izraelskiej pustyni i w Melbourne. W 2003 r. Waśko zainaugurował Focus Biennale Łódź, swoistą kontynuację Konstrukcji w Procesie, interdyscyplinarnego wydarzenia poświęconego promocji polskich i zagranicznych artystów. Do tej pory odbyły się 3 edycje, z których jedna powstała we współpracy z Hansem Ulrichem Obristem. Sądzimy, że nadszedł czas na kolejną próbę, let’s do it!

Oprócz dzieł, które skupiają się stricte na sztukach wizualnych, znajdą się również te poświęcone sztuce kulinarnej. Instrukcje, czy też przepisy, autorstwa Agnes Vardy, Rivane Neuenschwalder, Antonio Caro, na czele z wierszem Spirit Cooking Mariny Abramović staną się scenariuszem dla specjalnej strefy kulinarnej “do it cooking”. Na te wydarzenia liczba miejsc jest ograniczona, obowiązywać będą zgłoszenia mailowe.

Harmonogram wydarzeń tutaj.