Cztery dekady z Panfilem | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =

Cztery dekady z Panfilem

To jeden z najzdolniejszych i najpopularniejszych współczesnych polskich malarzy, specjalizujący się w uwiecznianiu tak zwanego czystego krajobrazu – przekrojową wystawę prac Józefa Panfila z lat 1979-2017 przygotowała Miejska Galeria Sztuki. Oprowadzania z udziałem artysty - 14 i 21 IX o godz. 17.
Ekspozycja, czynna w dniach 8-28 września w Galerii Willa (pod patronatem „Kalejdoskopu”), obejmuje około 100 dzieł: obrazów malowanych farbami olejnymi i akrylowymi oraz rysunków ołówkiem, kredką i węglem w różnych formatach, dokumentujących poszukiwania warsztatowe w obrębie portretu, pejzażu, widoków wnętrz sakralnych.
Urodzony w 1958 roku w Tomaszowie Mazowieckim Józef Panfil w 1984 roku ukończył PWSSP w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych), a od wielu lat mieszka i tworzy w Smardzewicach – malowniczej miejscowości nad Zalewem Sulejowskim w województwie łódzkim. Poza pejzażami w imponującym dorobku ma również psychologizujące portrety, symboliczne martwe natury, nastrojowe widoki architektury i wnętrz sakralnych pozbawionych ludzkiego sztafażu. Wychodząc od rzetelnego, realistycznego warsztatu, popartego wielką wrażliwością na niuanse koloru, światła i kompozycji, artysta wypracował własny styl. Równie ważny w procesie twórczym był dla niego rysunek ołówkiem i węglem.
Uznawany za kontynuatora tradycji polskiej szkoły pejzażu, z równym zaangażowaniem uwiecznia widoki polskiej wsi, zabytkową architekturę Krakowa, Lublina czy Kazimierza nad Wisłą, jak również krajobrazy z południa Europy: Grecji, Chorwacji, Włoch, Hiszpanii, Francji – będące pokłosiem podróży artysty, odbywanych od 1994 roku.
Twórca był nagradzany i wyróżniany w tak prestiżowych konkursach, jak: Festiwal Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, Ogólnopolska Wystawa Malarstwa „Bielska Jesień” w Bielsku-Białej, Biennale Małych Form Malarskich w Toruniu czy Międzynarodowe Triennale Portretu Współczesnego w Radomiu. Wykładał w Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim, prowadził seminaria z rysunku i malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.
Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach krajowych i zagranicznych, w zbiorach polskich muzeów i galerii oraz w ofertach domów aukcyjnych, zaś stała ekspozycja jego obrazów z różnych okresów twórczości znajduje się w Galerii Arkady w Tomaszowie Mazowieckim.
Józef Panfil miał ponad 30 wystaw indywidualnych, obecna ekspozycja będzie siódmą prezentacją jego dorobku w Łodzi i drugą w Miejskiej Galerii Sztuki. Wystawie towarzyszyć będzie album z reprodukcjami najbardziej reprezentacyjnych dzieł, ze szczególnym naciskiem na prace dotychczas rzadko lub wcale niepokazywane publicznie, jak portrety Stanisława z przełomu lat 70. i 80. XX wieku czy cykl miniatur ze stogami siana z Lubiatowa z 2017 roku. Teksty napisali prof. Lechosław Lameński i światowej sławy tenor Wiesław Ochman.

Monika Nowakowska, kuratorka wystawy


Oprowadzania kuratorskie: 14 i 21 IX o godz. 17
Wystawa czynna do 28 IX 2017 r.