Design a natura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =

Design a natura

„Roundabout Baltic” to wystawa-opowieść o relacjach projektowania z naturą. Wernisaż ekspozycji współczesnego wzornictwa z Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski i Szwecji 4 X, godz. 18 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w ramach Łódź Design Festival.
Prezentacja obiektów i sylwetek projektantów reprezentujących osiem krajów połączonych linią brzegową Bałtyku. Kuratorka, Agnieszka Jacobson-Cielecka, zdecydowała się na bardzo osobisty klucz doboru prac, inspirując się własnymi wspomnieniami ze spędzonego nad morzem dzieciństwa oraz obserwacjami poczynionymi podczas podróży odbywanych w wieku dojrzałym. Prezentowane obiekty, zgrupowane w sześć rozdziałów koncentrujących się na doświadczeniu konkretnego, związanego z nadmorskim krajobrazem zjawiska, ukazują wspólnotę wyobraźni, technik i rzemiosła twórców zamieszkujących strefę nadbałtycką. Jak pisze o genezie projektu kuratorka: „U początku wystawy było wrażenie z podróży. Zauważyłam, że są miejsca, w których czuję się u siebie. Miejsca, których nie muszę się uczyć, bo są zrozumiałe, mimo że nigdy wcześniej tam nie byłam. Widoki już kiedyś widziane, kombinacje form i kolorów, które wydają się znane. Z czasem zrozumiałam, że to wrażenie pojawia się w miejscach związanych z morzem. Z Bałtykiem. Nie zawsze i nie tylko tam, ale jednak na tyle wyraźnie, że zaczęłam poszukiwać wzoru”. Podążając tropem podobieństwa, Jacobson-Cielecka kreuje prezentację nie zważając na dorobek twórców, miesza uznane dzieła z prototypami i produkcją rzemieślniczą, czego efektem jest na poły osobisty, na poły artystyczny dobór obiektów charakteryzujących się ponadnarodowym powinowactwem formalnym czy wizualnym.

„Roundabout Baltic” to wystawa-opowieść. Nie znajdziemy tu analiz czy historycznych podsumowań. Projekt skupia się na próbie odnalezienia nieuświadomionych typologii wynikających ze wspólnego doświadczenia życia na wybrzeżu Bałtyku. To prezentacja tego, jak doświadczenie przeradza się w analogiczne rozwiązania we wzornictwie - mimo że nadbałtyckie kraje różni wiele, projektanci z tego obszaru wydają podobnie patrzeć na świat.
Agnieszka Jacobson-Cielecka - kuratorka licznych wystaw designu, krytyczka designu, dziennikarka, animatorka wydarzeń promujących wzornictwo, członkini rad programowych polskich i europejskich festiwali. Dyrektor artystyczna School of Form (Uniwersytet SWPS) i współautorka (wraz z Lidewij Edelkoort i Dawidem Wienerem) innowacyjnego programu nauczania. Wcześniej, między innymi, była dyrektorem artystycznym Łódź Design Festival i redaktorką naczelną Elle Decoration. Najbardziej znane projekty kuratorskie to seria wystaw „Unpolished. Young design from Poland”, „Polished Up. Design from Poland” i „Moderna”, wystawa „Materia Prima” i „Common Roots: Design Map of Central Europe”, superprodukcja dla Design Museum Holon w Izraelu w 2012 roku.

Organizator: Łódź Design Festival, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Współorganizator: Instytut Adama Mickiewicza
Kuratorka: Agnieszka Jacobson-Cielecka
Partnerzy: Muzeum Miasta Gdyni, Centrum Designu Gdynia – Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

Wystawa w budynku D, III piętro