Dom Mody Limanka wreszcie szyje! | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =

Dom Mody Limanka wreszcie szyje!

Fot. Zagrodzka&Wojtas

"Prototypy: Dom Mody Limanka. Nowa kolekcja" - pierwsza wystawa z nowego cyklu, w którym młodzi twórcy interpretują zbiory Muzeum Sztuki. Otwarcie 22 II o godz. 18. Artyści z DM Limanka czerpią z dzieł, szyjąc ubrania. To ich pierwsza kolekcja strojów.
W Domu Mody Limanka wierzymy, że na modę składa się suma małych rzeczy: to jak żyjesz, jak oddychasz, mówisz czy tworzysz. To wszystko zawsze jest w awangardzie. Jesteśmy ludźmi z pasją, którzy tak jak ty chcą być rewolucją! Już 22 lutego nasza marka otwiera swój pierwszy autorski showroom w Muzeum Sztuki w Łodzi – instytucji z jedną z najstarszych kolekcji sztuki nowoczesnej na świecie. Dzięki wykorzystaniu ich wyjątkowych zbiorów, przygotowaliśmy dla Was Nową Kolekcję.

Awangardowe druki, plagiaty i wspólne dbanie o stały rozwój nadprodukcji sztuki i mody stanowią DNA naszej marki. Chcemy odgrywać istotną rolę w spłaszczaniu skomplikowanych koncepcji artystycznych. Projektując nasze produkty i sklepy, staramy się myśleć z perspektywy zawłaszczenia i merkantylnego stosunku do sztuki. Chcemy, żeby nasze ubrania wspierały wzrost Waszego kapitału symbolicznego, a nasze sklepy były dla Was niczym wspaniała wystawa. Niech żyje powierzchnia!

Bluzka BURDEN, którą możesz przymierzyć w naszym sklepie, jest doskonałym przykładem tego, jak łączymy nasze dwie największe pasje – kradzież i tandetę. BURDEN jest bezpośrednią zrzyną z pracy tego pioniera sztuki awangardowej. Jest szyta z nieprzyjaznego środowisku poliestru, który będzie stanowić tradycyjny, nierozkładalny element wystroju natury przez najbliższe 150 lat. Sprawdź, czy z tym performansem będzie Ci do twarzy i koniecznie odwiedź nasz showroom w Galerii ms1.


Dom Mody Limanka


Wystawa jest elementem projektu pod tytułem "Prototypy", testującego to pojęcie na materiale z kolekcji Muzeum Sztuki. Zaproszeni artyści i artystki użyją dzieł z zasobów muzealnych do prób modelowania współczesnej nam rzeczywistości. Dzięki ich działaniom kolekcja ms będzie jawiła się jako zasób praktyk i metod czekających na ponowne wykorzystanie, aktualizację i uruchomienie. W ten sposób chcemy zrównoważyć „produkcję” nowych prac w duchu ekologicznym: wykorzystując je powtórnie i budując z nich nowe konteksty. W roku 2019 z dziełami z kolekcji ms twórczo pracować będą w ramach trzech edycji projektu: Dom Mody Limanka, zespół złożony z Barbary Kingi Majewskiej, Michała Libery i Konrada Smoleńskiego oraz Carolina Caycedo.

Prototyp – czyli idea mogąca służyć jako inspiracja dla praktycznych rozwiązań pozwalających przekształcać rzeczywistość społeczną – tworzy też ramę dla całości tegorocznego  programu instytucji. Sztuka posłuży opowiadaniu o sposobach kształtowania się wspólnot, testowaniu krytycznego potencjału twórczości politycznej, ale również odkrywaniu genealogii form: zarówno w działaniach poszczególnych artystów, jak i w kreatywnej wymianie zachodzącej między różnymi twórcami, co ilustruje – wpisane w myślenie prototypowe – założenie, że relacja między różnymi pracami jest ważniejsza niż pojedyncze dzieło.

Działania artystyczne ujmowane w ten sposób nie są ilustracją istniejących społeczno-politycznych idei, lecz laboratorium, w którym powstają nowe rozwiązania społecznie czy politycznie istotne. Seria zaplanowanych wystaw posłuży do stworzenia katalogu metod, które wskażą różne cele, jakie realizować można z użyciem kolekcji muzealnej. Założona konfrontacja obiektu muzealnego i nowych realizacji jest eksperymentem. Zasób środków do realizacji podstawowego zadania Muzeum Sztuki, czyli pełnienia roli mediatora między sztuką a publicznością, zostanie dzięki temu poszerzony o użycie środków artystycznych.

Kuratorką pierwszej odsłony jest Maria Morzuch.