Iluzja przestrzeni | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 9 =

Iluzja przestrzeni

Zbigniew Purczyński "Obrazy graficzne" - wystawa towarzysząca 16. Międzynarodowemu Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź 2017. Otwarcie 23 VI o godz. 17.
Zbigniew Purczyński, laureat Medalu Honorowego Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki, Polska - Łódź 2002, uczynił z grafiki najważniejszy obszar swych zainteresowań artystycznych, ukazując iż jest ona dyscypliną autonomiczną o wielu nieodkrytych możliwościach.
Cechą twórczości Purczyńskiego jest ciągłość. W początkowym okresie twórczości dużo uwagi poświęcał litografii, która jest najbardziej malarską z technik graficznych. Później odkrywa własną technikę graficzną opisaną w tekście "Technika własna druku wypukłego łączącą linoryt i rysunek". Kluczowym tworzywem staje się dla niego emulsja nakładana na płytę spilśnioną za pomocą różnych narzędzi: pędzli, patyków, wałków, a także oliwiarki z wmontowaną igłą lekarską. Pierwsze wymienione narzędzia umożliwiają osiąganie efektów porównywalnych do malarstwa, natomiast oliwiarka z wmontowaną igłą, własnej konstrukcji, pozwala uzyskiwać punkty i linie. Niekiedy te linie i kształty zdają się odrywać od powierzchni, tworząc iluzję przestrzeni. 
Jak zauważa prof. Grzegorz Sztabiński: istotnym elementem w grafikach Purczyńskiego jest forma. To z niej rodzą się znaczenia, a nie z chęci odtworzenia czegoś zewnętrznego. Dzięki temu grafiki artysty zachowują autonomię, choć umożliwiają też powstawanie wielu skojarzeń u odbiorców. Uwaga ma być skupiona na charakterze zaistniałych już form i sposobie ich organizacji w kompozycję plastyczną. Należy więc nieustannie, podczas odbioru, poszukiwać odniesień do całości obrazu ogarnianego jednym spojrzeniem. Artysta wprowadza też na liniach kolory. Poszczególne barwy chromatyczne mają swoje „brzmienie”.


Zbigniew Purczyński
ur. w 1955 r. w Poniatowie. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom w 1985 roku. Obecnie profesor łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego. Autor wielu wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą (m.in. we Francji, Niemczech). Brał udział także w wystawach zbiorowych, m.in. w Hiszpanii, Austrii, Japonii, Norwegii, Korei Południowej. Laureat nagród, np. I Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach (1991), XII Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego na Grafikę w Łodzi (1991), Międzynarodowego Konkursu Graficznego im. J. Gielniaka w Jeleniej Górze (2015).