Muzeum Sztuki wspólnie z MoMA | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =

Muzeum Sztuki wspólnie z MoMA

Muzeum Sztuki weszło we współpracę z nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA). W Internecie będą prezentowane materiały, które pozwolą anglojęzycznym czytelnikom poznać sztukę eksperymentalną Europy Środkowo-Wschodniej.
Muzeum Sztuki w Łodzi weszło we współpracę z nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA), by przybliżyć światu sztukę artystów awangardowych Europy Środkowo-Wschodniej. Na stworzonej przez MoMA platformie przedstawiciele łódzkiego i nowojorskiego muzeum będą  prezentować materiały: artykuły, wywiady czy nagrania, które pozwolą anglojęzycznym czytelnikom lepiej poznać sztukę eksperymentalną tej części Europy. Pierwsza wspólna internetowa publikacja dotyczy Eksperymentalnego Studia Polskiego Radia i jest już dostępna na platformie.

"Post: notes on modern and contemporary art around the globe" to platforma internetowa pełniąca rolę magazynu, archiwum online i forum dyskusyjnego o sztuce nowoczesnej z różnych regionów świata. Została założona przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku przy współpracy z międzynarodową siecią partnerów, do których dołączyło również Muzeum Sztuki w Łodzi.  Uruchomiona w lutym 2013 roku platforma jest elementem projektu badawczego C-MAP (Contemporary and Modern Art Perspectives), który ma na celu przybliżenie i ułatwienie zrozumienia sztuki nowoczesnej XX i XXI wieku Ameryki Łacińskiej, Azji Wschodniej i Europy Środkowo-Wschodniej. Na stronie post (www.post.at.moma.org) można znaleźć specjalistyczne artykuły, wywiady z artystami, czy sprawozdania ze scen artystycznych krajów z regionów objętych projektem. Redakcja platformy zachęca internautów do aktywnego uczestnictwa w tworzeniu treści na stronie. Każdy odwiedzający ją specjalista, czy amator sztuki może utworzyć własny profil i śledzić aktualizacje, brać udział w dyskusjach poprzez dodawanie własnych tekstów, zdjęć, nagrań w odpowiedzi na poruszane tematy.
Pierwszym efektem wspólnej pracy redakcyjnej przedstawicieli MS i MoMA jest publikacja POLISH RADIO EXPERIMENTAL STUDIO: A CLOSE LOOK. Dzięki niej czytelnicy platformy mogą dowiedzieć się na czym polegał fenomen Eksperymentalnego Studia Polskiego Radia, które stało się inkubatorem współpracy artystów wizualnych i kompozytorów w dążeniu do nowoczesności symbolizowanej przez totalne dzieło sztuki.

Współpraca Muzeum Sztuki z MoMA i redakcją post nad tym materiałem to kolejny krok na drodze rekonstrukcji i prezentacji eksperymentalnej twórczości artystów z Polski oraz przedstawiania jej w kontekście światowej historii sztuki. Problem złożonych zależności między eksperymentalną muzyką i sztukami wizualnymi w Europie Wschodniej podjęła wcześniej wystawa „Dźwięki elektrycznego ciała. Eksperymenty w sztuce i muzyce w Europie Wschodniej 1957-1984” prezentowana w Muzeum Sztuki w maju 2012 roku.
W materiałach opublikowanych na łamach post można znaleźć wybrane utwory, partytury muzyczne oraz filmy, do których ścieżki dźwiękowe wyprodukowano w studiu. Publikację POLISH RADIO EXPERIMENTAL STUDIO: A CLOSE LOOK zredagowali: Magdalena Moskalewicz (MoMA) i Daniel Muzyczuk (MS). Materiał jest dostępny pod adresem:
http://post.at.moma.org/themes/14-polish-radio-experimental-studio-a-close-look
Kolejne materiały współtworzone przez obydwa muzea będę pojawiały się na platformie przez kolejne trzy miesiące. Nowe publikacje będą dodawane co dwa tygodnie.

2014

Kategoria

Sztuka