Nagroda Kobro dla Karoliny Wiktor | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =

Nagroda Kobro dla Karoliny Wiktor

Fot. Muzeum Sztuki w Łodzi

15 grudnia w Muzeum Sztuki po raz 15 przyznano Nagrodę im. Katarzyny Kobro Artyści Artystom. Jej założeniem jest wyróżnienie i uhonorowanie postaw twórców progresywnych i poszukujących. Laureatką za 2016 rok została Karolina Wiktor.
Nagroda została przyznana za „konsekwentną i emancypacyjną twórczość, w której opór wobec kryzysu ciała posłużył do stworzenia nowego języka. Za eksperymentowanie na przecięciu sztuk wizualnych, literatury i neuronauki. Za wyjątkową wiarę w sztukę jako narzędzie do opisu doświadczeń ciała i umysłu, a także środek do pokonywania ich ograniczeń”.

Nagrodę za 2016 r. przyznało jury w czteroosobowym składzie: przewodniczący Karol Radziszewski, Anna Baumgart, Agnieszka Brzeżańska, Aneta Grzeszykowska. 

Karolina Wiktor: - To jest nagroda, która pokazuje, jakim jesteśmy społeczeństwem. Pokazuje, że mamy empatię wobec drugiej osoby. Moje doświadczenia życiowe nauczyły mnie, że ważne jest to, co między słowami, między literami. To tam kryje się możliwość dialogu. Wzajemne zrozumienie daje możliwość rozwoju.

Karolina Wiktor (ur. 1979) - artystka wizualna, w latach 2001-2010 współtworzyła z Aleksandrą Kubiak duet performerski Grupa Sędzia Główny. Ich performensy poruszały tematykę związaną z ciałem, nagością i związanym z nimi konsumpcjonizmem, dotykając przy tym także problemów politycznych, patriarchalności kultury, kwestii ról płciowych, zależności i uprzedmiotowienia kobiet. "Czasem coś tak głęboko w tobie siedzi, że spojrzenie z innej strony wydaje ci się niemożliwe, a gdy zrobisz o tym performens, to sprawa zaczyna nabierać nowego wymiaru", twierdzi artystka. Karolina Wiktori jest również autorką blogów afazja.blogspot.com i poezjawizualna.blogspot.com, a swoje doświadczenia opisała w poetyckiej biograficznej książce Wołgą przez Afazję (2014).


Nagroda im. Katarzyny Kobro
Pomysłodawcą idei dorocznego wyróżnienia jest prof. Józef Robakowski (wspólnie z Niką Strzemińską, córką Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego).
Początkowo nagroda była przyznawana prywatnie w Galerii Wschodniej. Od 2011 roku organizatorem wydarzenia jest Muzeum Sztuki w Łodzi.

W poprzednich latach Nagrodę im. Katarzyny Kobro otrzymali:

2001 - Zbigniew Dłubak
2002 - Jürgen Blum-Kwiatkowski
2003 - Andrzej Dłużniewski
2004 - Krzysztof M. Bednarski
2005 - Teresa Murak
2006 - Krzysztof Wodiczko
2007 - Jerzy Lewczyński
2008 - Zbigniew Rybczyński
2009 - Andrzej Lachowicz
2011 - Zygmunt Rytka
2012 - Natalia LL
2013 - Cezary Bodzianowski
2014 - Robert Rumas
2015 - Jadwiga Sawicka

Kategoria

Sztuka