Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =

Nowe prace Magdy Moskwy

Niezwykłe obiekty, obrazy i fotografie Magdaleny Moskwy w Galerii Szklarnia w Szkole Filmowej! Mijają dwa lata od retrospektywnej wystawy Magdaleny Moskwy w Muzeum Sztuki w Łodzi. Szklarnia pokazuje nowe prace artystki, której twórczość zaliczana jest do najbardziej oryginalnych w polskiej sztuce. 
Moskwę zawsze interesował pogłębiony psychologicznie portret, w którym ciało stanowi formę relikwiarza – "puszki dla ducha". Na przestrzeni lat jej sztuka zbliżała się od ogólnego wizerunku do najdrobniejszych fragmentów ciała, skóry, a nawet wnętrza ciała. Reliefowe opracowanie powierzchni zaprawy kredowej na desce, która w malarstwie Moskwy zastępuje płócienne podobrazie, umożliwiło autorce oddawanie iluzji pulsowania, miękkości, ciepła ciała, penetrację w głąb obrazu, instalowanie małych obiektów - włosów, błon, iluzji powłok i organów. "(…) przez ten gest autorka realnie i symbolicznie dokonuje utożsamienia obrazu z ciałem. Maluje już nie obrazy ciała, ale ciało obrazu… Sam obraz staje się materią »cielesną«" (Wicherkiewicz, L. (2012), Moc wizerunku, EXIT Nr 3 (91).

Nowsze prace Magdaleny Moskwy odchodzą całkowicie od tradycyjnie rozumianego obrazu, stają się obiektami, rzeźbami, coraz bardziej abstrakcyjnymi przedstawieniami. Taka decyzja, w odczuciu autorki, umożliwia wygenerować czystszy i bardziej uniwersalny ładunek ekspresji i energii.

"Malarstwo Moskwy często kojarzone jest z turpizmem, lecz artystka twierdzi, że zajmuje ją piękno, którego najgorliwiej szuka tam, gdzie wydaje się najpewniej nieobecne. Próbuje je dostrzec i dzielić się nim z innymi poprzez swoje obrazy. Interesuje ją zawsze piękno mniej oczywiste, trudne”- pisze Maria Morzuch w "Stopklatka żywiołu wyobraźni" (2015).

Magda Moskwa zajmuje się również fotografią, haftem, tworzy obiekty–ubrania o nieużytkowym charakterze. Jest finalistką Gwarancji Kultury w kategorii Sztuki wizualne (2015). Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych krajowych i zagranicznych. Ubrania–obiekty jako kostiumy teatralne można było oglądać m.in. w 2008 r. w przedstawieniu „Makbet” w reż. Mariusza Grzegorzka w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Na wystawie „Życie jest ekstremalnie piękne” zostaną pokazane najnowsze obiekty, rzeźby artystki, jak również prace z wcześniejszych lat, pokazane razem mają ukazać ewolucję sztuki Magdaleny Moskwy.


Uwaga! - wystawa będzie otwarta w niestandardowych godzinach pracy galerii; pn. - pt., 16-19 oraz w soboty: 25.11, 2.12, 9.12 i 16.12 - w godzinach 12-16