Pop-domy na skrzynkach | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =

Pop-domy na skrzynkach

Na skrzynkach rozdzielczych w centrum Łodzi powstają wizerunki budynków kojarzących się z Julianem Tuwimem. W estetyce pop artu realizuje je łódzki artysta Egon Fietke. Niektóre można już oglądać, a w sumie powstanie ich dziesięć.
Stowarzyszenie „Na co dzień i od święta”, pomysłodawca i wykonawca ścieżki „Małych Kamienic Łodzi” włącza się ze swoją inicjatywą w obchody Roku Juliana Tuwima.
Akcja związaną z odświeżaniem zaniedbanych skrzynek, które dystrybuują energię, tak by zmienić ich wygląd i znaczenie dla otoczenia, jest świetną metodą przybliżenia łodzianom, jak wiele miejsc ich miasta zostało naznaczonych obecnością autora „Kwiatów polskich”. Od poniedziałku 15 lipca artysta street artu Egon Fietke, znany z działalności w Pomarańczowej Alternatywy, tworzy kolejne punkty ścieżki „Małych Kamienic Łodzi dla Tuwima”. Pierwsze wizerunki można już oglądać, idąc ulicą Zachodnią od skrzyżowania z ul. Ogrodową do skrzyżowania alei Kościuszki z ul. Zamenhofa. Odwzorowania namalowane w stylu pop-art przedstawiają kamienice, w których mieszkał Julian Tuwim: w młodości – al. 1 Maja  5 (dawniej ul. Szulca) i ul. Narutowicza 56 (dawniej ul. Dzielna 50), później ul. Struga 42 (dawniej ul. Andrzeja 40). Malowidło z rozdzielni elektrycznej usytuowanej na skrzyżowaniu ulic Struga i Gdańskiej  przedstawia dom urodzenia Juliana Tuwima znajdujący się przy ul. Kilińskiego 46. Natomiast kolejny - hotel Savoy, opisany przez poetę w wierszu „Łódź” - znaleźć można na skrzyżowaniu alei Kościuszki z ul. Zamenhofa.
Pełna ścieżka „Małych Kamienic Łodzi dla Tuwima” składać się będzie z 10 punktów. Wkrótce dzięki wsparciu Domu Literatury w Łodzi powstaną kolejne malowidła. Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

lipiec 2013

Kategoria

Sztuka