Portret Heleny Geyer | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =

Portret Heleny Geyer

W sobotę 26 I o godz. 17 Centralne Muzeum Włókiennictwa po raz pierwszy zaprezentuje portret Heleny Geyer, żony Gustawa Geyera, syna protoplasty wielkiego rodu przemysłowców. Autorem portretu jest Wacław Dobrowolski, ceniony rysownik i malarz. Na spotkaniu poświęconym synowej Ludwika Geyera oraz twórczości Wacława Dobrowolskiego obecna będzie również Agnieszka Szczęsna, potomkini rodziny Geyerów.
Helena Geyer, urodziła się 27 października 1855 roku w Skęczniewie. W 1873 roku wyszła za mąż za 11 lat starszego od siebie Gustawa. Pod koniec życia zaczęła spisywać swoje wspomnienia, które przez blisko sto lat pozostawały w rękopisie. W formie książki czytelnikom zostały oddane dopiero w 2002 roku. Wspomnienia przetłumaczył i opatrzył komentarzem prof. Krzysztof Woźniak z Uniwersytetu Łódzkiego, który podczas spotkania opowie o pracy nad pamiętnikiem.
Pamiętniki Heleny Geyer stanowią świadectwo minionej epoki. Są zapisem gwałtownych zmian jakie rozgrywały się na przełomie XIX i XX w.  W swoich wspomnieniach Helena Geyer doskonale odtwarza atmosferę minionych lat, przełamując również stereotypowe postrzeganie życia burżuazji.                                     

O portrecie i postaci Wacława Dobrowolskiego opowie natomiast historyk sztuki Monika Nowakowska. - Dobrowolski był cenionym malarzem i rysownikiem, który przyjechał do Łodzi w 1927 roku – mówi Monika Nowakowska. - Był również znany jako wybitny portrecista. Wśród jego modeli byli przedstawiciele różnych warstw społecznych;  aktorzy występujący w łódzkich teatrach, robotnicy,  marszałek Józef Piłsudski czy właśnie Helena Geyer.
Portret Heleny Geyer jest typowym dla łódzkiego okresu twórczości artysty, który zawsze starał się oddawać charakter i nastrój portretowanej przez siebie postaci.  Od momentu powstania praca cały czas była w posiadaniu rodziny. Portret nie był nigdy publicznie prezentowany.

Portret będzie można oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi od 29 stycznia do 31 marca 2019 r.

Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej - I piętro budynku C (wejście przez budynek D)
Bilet na spotkanie w cenie: 6 zł normalny, 4 zł ulgowy