Powroty | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 1 =

Powroty

Otwarcie wystawy fotografii Agnieszki Traczewskiej przedstawiających chasydów wędrujących na groby cadyków. Wcześniej odbędzie się spacer po cmentarzu żydowskim, który poprowadzi rabin Dawid Szychowski i Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu.
Wystawa „Powroty” to dokumentacja wędrówki podczas, których chasydzi z całego świata przybywają na groby cadyków w rocznice ich śmierci („jorcajt”). Wierzą, że w ten szczególny dzień dusza cadyka zstępuje na ziemię, a jego wstawiennictwo u Boga może zapewnić im błogosławieństwo. Fotografie Traczewskiej, która wbrew zwyczajowi została dopuszczona do świata zwykle niedostępnego obcym, mają walor historyczny, ale przede wszystkim są intymnym portretem ludzi przeżywających tajemnicę wiary. Zdjęcia pokazują świat, który zdołał ocaleć, choć miał na zawsze zniknąć z powierzchni ziemi.

Agnieszka Traczewska - od 2006 roku tworzy serie zdjęć poświęconych chasydom przybywającym do Polski na groby cadyków, a także portretuje świat ortodoksyjnych społeczności żydowskich, zamieszkałych w Izraelu oraz Stanach Zjednoczonych. Za zdjęcie „First Time” otrzymała w 2014 roku National Geographic Traveler Photo Award. Producentka cyklu programów „Rozmowy na koniec wieku”, „Rozmowy na nowy wiek”, filmowych portretów: Czesława Miłosza, Leszka Kołakowskiego, Pawła Jasienicy, Jerzego Turowicza, Adama Michnika, Ryszarda Krynickiego oraz filmów dokumentalnych o tematyce żydowskiej: „Wiera Gran”, „Dworzec Gdański”, „Była wojna”, „Bruno Schulz”.

g. 15.30 - spacer po cmentarzu żydowskim (wejście od ul. Zmiennej)
g. 17 - otwarcie wystawy „Powroty” Agnieszki Traczewskiej w domu przedpogrzebowym

Na wystawę zapraszają: Gmina Wyznaniowa Żydowska z Łodzi oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Zdjęcia będzie można oglądać do 30 września w godzinach otwarcia cmentarza żydowskiego.

Foto: Agnieszka Traczewska