Proces w filharmonii | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 8 =

Proces w filharmonii

ASP zaprasza na wernisaż wystawy "Proces", który odbędzie się 19 I o godz. 18 w Filharmonii Łódzkiej (ul. Narutowicza 20/22). W pierwszej części ekspozycji udział biorą studenci, absolwenci i doktoranci pracowni 241. Druga część to indywidualna wystawa dr. hab. Sylwii Romeckiej-Dymek, prof. ASP, która jest kierownikiem pracowni 241.
Odsłona wystawy przebiega w dwóch aktach. Każdy z nich w bardziej lub mniej dosłowny sposób interpretuje proces twórczy, a dokładnie proces powstawania ubioru, począwszy od wczesnych etapów poznawczych, analitycznych, interpretacyjnych i badawczych, poprzez poszukiwanie rozwiązań technicznych, technologicznych, formalnych, konstrukcyjnych, aż do pełnej wizualizacji i realizacji, zrodzonego w wyobraźni artysty projektu ubioru. Akt I ujawnia różne koncepcje ubiorów, w kontekście tematycznych odniesień i źródeł inspiracji, będących szczerym zapisem sformalizowanych treści pewnego przekazu, emocjonalnych odczuć, estetycznych wyobrażeń, oryginalnych i innowacyjnych rozwiązań projektowych. Prezentowane w tej części prace wykonane zostały przez studentów, dyplomantów i doktorantów prof.ASP Sylwii Romeckiej Dymek, jako konsekwencja zrealizowanych pod jej kierunkiem ćwiczeń projektowych, podjętych zadań i analiz badawczych. Akt II odsłania kulisy twórczości projektowej Sylwii Romeckiej-Dymek, począwszy od jej wczesnych działań twórczych związanych z projektowaniem ubioru, poprzez działalność kuratorską i organizacyjną krajowych i międzynarodowych projektów artystycznych, aż do najbardziej aktualnych prac.

Sylwia Romecka-Dymek, kurator wystawy, pisze: "Proces, przywołany w tytule wystawy, odgrywa znamienną rolę. Świadomość jego obecności jest bardzo ważna, tak samo jak istota jego występowania w tworzeniu się dzieła, wszelkiego formatu. Proces rozumiany może być tutaj dwojako – jako ciąg następujących po sobie zdarzeń, niezbędnych w realizacji podjętego zadania - swego rodzaju konsekwencja wykonanych działań. Może także symbolizować ewolucję w przyjętym postępowaniu, czy prowadzonym badaniu, wiązać się z rozwojem wcześniejszych czynności. W każdym jednak przypadku odwołuje się do niepodważalnej symbiozy i zależności sztuk czystych i nieczystych, gdzie te pierwsze stanowią źródło odniesień i bazę dla wszelkich starań, podejmowanych już w zakresie tych drugich, czyli projektowych właśnie".