Refleksje o designie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =

Refleksje o designie

Wnętrze projektu Jaime Hayona - gwiazdy festiwalu, fot. materiały prasowe

12. edycja Łódź Design Festivalu odbędzie się w Art_Inkubatorze tym razem już w maju (19-27 V). Hasło przewodnie to „Refleksje”.
Postęp technologiczny usprawnia nasze życie, ale też wzbudza obawę przed wypadnięciem z obiegu, utratą sprawczości i unikalności. Człowieka w świecie technologii ocalić może to, co czyni go wrażliwym, twórczym, zaangażowanym, empatycznym – pasja, nadawanie sensów. Gościem specjalnym będzie hiszpański projektant Jaime Hayon.
Program Główny dopełniają liczne wydarzenia towarzyszące. Stałe elementy to m.in.: make me! – konkurs dla początkujących projektantów, must have – projekt wyłaniający najlepsze polskie wdrożenia czy Edukreacja – strefa edukacyjna dla dzieci. www.lodzdesign.com

Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival: - Po 12 latach przyszła pora, żeby pomyśleć, co dalej. Stąd temat "Refleksje". Chcemy zachęcić między innymi do refleksji nad tym, jakimi przedmiotami się otaczamy. Zastanawiamy się, jak polepszać przestrzeń publiczną, zgodnie z duchem tego, co teraz dzieje się w Łodzi - poprawiania jakości życia mieszkańców, rewitalizacji.
Hasło "Refleksje" dotyczy zadumy nad zmieniająca się rzeczywistością - nie tylko nad rolą nowych technologii, obawami i nadziejami związanymi z ich rozwojem, ale też choćby nad współczesnym odczuciem polskości (wystawa "Przytul Polskę" w bloku Edukreacja).
Z drugiej strony na festiwalu prezentowane będą przykłady rzemiosła - tradycyjne techniki plecionkarskie czy produkcja ceramiki w trzech dolnośląskich manufakturach. 

Dzięki zmianie terminu ta edycja bardziej wyjdzie w miasto niż poprzednie. Między innymi zostaną zaprojektowane przez designerów trzy witryny i szyldy sklepowe (przy ul. Piotrkowskiej 189/191, ul. Jaracza 23 i Jaracza 16). Zaplanowano performance Marty Krześlak na stawie w parku Helenów (20 V o godz. 13), pokaz instalacji Pawła Grobelnego w Parku Źródliska I i II albo pchli targ na ulicy Traugutta (27 V, godz. 10-14)
Odbędą się wystawy towarzyszące w różnych miejscach Łodzi, np. prezentacja zinów i niezależnych wydawnictw przy ul. Piotrkowskiej 118 czy pokaz przygotowany przez warszawskie Państwowe Muzeum Etnograficzne w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Jak zawsze w pofabrycznym budynku przy ul. Piotrkowskiej 217 zaplanowano targi designu. Będą też warsztaty, wykłady, spotkania i debaty o architekturze czy przestrzeni miejskiej.

Stały mecenas festiwalu Ceramika Paradyż tym razem podniosła wysokość nagrody w konkursie make me! dla młodych projektantów do 50 tys. zł! Firma zaprosiła też do udziału w festiwalu Janusza Kapustę - mieszkającego w Nowym Jorku projektanta, malarza, filozofa, którego zasługą jest odkrycie bryły nazwanej przez niego K-dronem, która powstała w wyniku rozmyślań nad możliwością narysowania nieskończoności.


CENTRUM FESTIWALOWE
Art_Inkubator, ul. Tymienieckiego 3, Łódź

GODZINY OTWARCIA
19 maja 16:00-21:00 // Oficjalne otwarcie o godzinie 17:00
20 maja 10:00-20:00
21-25 maja 10:00-19:00
26-27 maja 10.00-20.00

KARNETY
50 zł
Upoważniają do wielokrotnego wstępu na wszystkie wystawy w Centrum Festiwalowym oraz udziału w wybranych wydarzeniach – uczestnictwo w niektórych ograniczone liczbą miejsc (wykład gościa specjalnego ŁDF2018 – Jaime Hayona). Na część wydarzeń wymagana dodatkowa rejestracja i/lub opłata. Szczegóły dostępne w programie na stronie www.lodzdesign.com

BILETY JEDNORAZOWE
10 zł – ulgowe dla uczniów i studentów
15 zł – normalne

Wszystkie bilety upoważniają do jednorazowego wstępu na wystawy w Centrum Festiwalowym.
Wszystkie bilety i karnety dostępne online oraz w biurze festiwalowym na Tymienieckiego 3 w godzinach otwarcia festiwalu.

Wstęp wolny na wystawy w Centrum Festiwalowym dla dzieci do lat 12, emerytów i rencistów oraz dla wszystkich w dniu otwarcia festiwalu – 19 maja oraz w poniedziałek 21 maja.