Święto miniaturowej grafiki | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 9 =

Święto miniaturowej grafiki

Laureatów 16. Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki Polska-Łódź 2017 i ich dzieła poznaliśmy 22 VI podczas wernisażu wystawy w Galerii Willa. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 632 artystów z 53 krajów, którzy nadesłali 2099 prac. Triennale trwa do 3 IX 2017 r.
Zdobywcy tegorocznych Medali Honorowych: Martin R. Baeyens (Belgia), Marek Basiul (Polska; medal otrzymał po raz drugi), Kalojan Kolibarow (Bułgaria), Torill Elisabeth Larsen (Norwegia), Andrzej Łabuz (Polska), Lesław Miśkiewicz (Polska; medal otrzymał po raz drugi), Agata Niźnikiewicz (Polska), Miwako Oso (Japonia), Margaret Sander (Niemcy), Eliane Santos Rocha (Brazylia), Aleksandar Todorow (Bułgaria), Krzysztof Tomalski (Polska), Michalina Wawrzyczek-Klasik (Polska), Toshio Yoshizumi (Japonia; medal otrzymał po raz trzeci).

Międzynarodowa wystawa Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź jest organizowana przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi od 1979 roku w secesyjnej willi wzniesionej w 1903 roku dla łódzkiego fabrykanta Leopolda Kindermanna. Istnieje jako jedna z najstarszych imprez cyklicznych, poświęconych tej dyscyplinie sztuki. Początkowo odbywała się w cyklu biennale, a od 1993 roku jest przygotowywana jako triennale. Wystawa główna od pierwszej edycji jest prezentowana w Galerii Willa, a ekspozycje towarzyszące we wszystkich przestrzeniach wystawienniczych Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi: Ośrodku Propagandy Sztuki, Galerii Re:Medium oraz w Galerii Bałuckiej.

Historia Triennale to historia zmagań grafików z materią płyty tytanowo-cynkowej, miedzianej, gipsowej, deski drewnianej czy kawałka linoleum, ale także walka z tematem i kompozycją poszczególnych prac. W tym roku Galeria pragnie podkreślić ciągłość i rozwój tej ekspozycji, która przez prawie 40 lat, promując prace w technikach warsztatowych, nie pozostaje jednak obojętna na eksperymenty techniczne czy formalne. Autorzy sami, poszukując własnej drogi artystycznej, tworzą nowe, niekiedy charakterystyczne tylko i wyłącznie dla siebie formy graficzne, utrwalają wizerunek współczesnego świata.

Dzięki Triennale Galeria pozyskała jako dary 11 975 obiektów z 86 krajów, promując tym samym twórczość graficzną uczestników ekspozycji w Polsce i za granicą. Po każdej edycji do zbiorów grafiki naszej instytucji trafia ok. 700-800 małych form graficznych. Wyróżnikiem kolekcji jest duży udział artystów japońskich i polskich. Podobnie jest również podczas tegorocznej edycji, bo aż 134 Polaków i 36 Japończyków zakwalifikowało się na Triennale. Silnie reprezentowani są także artyści serbscy (34), tajlandzcy (22) oraz włoscy (17).

Zgodnie z regulaminem jury na wystawę kwalifikuje odbitki z płyt graficznych o formacie 12 x 15 cm, wykonane w tzw. „technikach szlachetnych”, wyróżniające się wysoką wartością artystyczną. Twórcy przesyłają miniatury z ostatnich trzech lat, bądź w przypadku uczestnictwa po raz pierwszy, prace uznane przez nich samych za najcenniejsze, niekiedy odzwierciedlające wyjątkowość kultur oraz historii poszczególnych krajów. Szczególnie wśród reprezentantów najmłodszego pokolenia można obserwować poszukiwania nowych rozwiązań technicznych i eksperymenty z łączeniem różnych technik grafiki warsztatowej.

W tym roku Triennale i wystawie głównej towarzyszą trzy ekspozycje grafiki: Belgijki Christine Ravaux – trzykrotnej medalistki (Galeria Bałucka, otwarcie 23 VI o godz. 14), Zbigniewa Purczyńskiego (Galeria Re:Medium, otwarcie 23 VI o godz. 17) i Andrzeja Mariana Bartczaka (Ośrodek Propagandy Sztuki, otwarcie 23 VI o godz. 18).
Artystom z całego świata wciąż zależy, by pokazać swoje miniatury w Łodzi, a większości z nich także, by ich prace trafiły do ogromnej już – liczącej ponad 11 tysięcy grafik – „potriennalowej” kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, która organizuje wydarzenie.
W jury tej edycji znalazły się znamienite osobistości: Sepp Hiekisch-Picard  – wicedyrektor Kunstmuseum w Bochum (przewodniczący), Elżbieta Fuchs – dyrektor MGSŁ, Giuliano Santini – dyrektor Międzynarodowego Centrum Grafiki Artystycznej KAUS w Urbino (zaocznie), prof. Andrzej M. Bartczak – prowadzący zajęcia z grafiki warsztatowej na Wydziale Artystycznym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz prof. Witold Kaliński – prowadzący Pracownię Malarstwa na Wydziale Grafiki i Malarstwa łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Spośród 2099 nadesłanych prac zakwalifikowano 914 wykonanych przez 384 artystów z 47 krajów. Laureatów poznamy podczas wernisażu, gdy odbiorą honorowe medale, ale wiadomo już, że jest ich najwięcej spośród wszystkich edycji – czternaścioro.

Główna wystawa triennale trwa do 3 września 2017 r.

Na kolejnej stronie wywiad z jurorem Witoldem Kalińskim.

Galeria Willa
  • do 03-09-2017

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Wólczańska 31

Kontakt

tel. 42 632 79 95
w czwartek wstęp wolny