Symultanizm form Krygiera | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =

Symultanizm form Krygiera

"Stefan Krygier (1923-1997). Symultanizm form" - wystawa ramach cyklu "Współobecność. Artyści awangardowi w kręgu Władysława Strzemińskiego".
W roku obchodów stulecia awangardy Miejska Galeria Sztuki w Łodzi przygotowała projekt "Współobecność. Artyści awangardowi w kręgu Władysława Strzemińskiego", składający się z czterech kameralnych wystaw eksponowanych w Galerii Re:Medium od sierpnia do grudnia 2017. Stefan Krygier. Stefan Wegner, Antoni Starczewski i Karol Hiller to artyści, którzy mieli bliskie kontakty z W. Strzemińskim, jego praktyką i teorią sztuki oraz pozostawili bogatą spuściznę artystyczną.
Celem projektu "Współobecność. Artyści awangardowi w kręgu Władysława Strzemińskiego" jest także ukazanie związków pomiędzy artystami awangardy, przenikania teorii sztuki z praktyką artystyczną i sferą projektowania.
Relacja, jaka łączyła Stefana Krygiera z Władysławem Strzemińskim i jego rodziną była szczególnie istotna. Najpierw był studentem Strzemińskiego, później przyjacielem i współpracownikiem, np. przy realizacji Sali Neoplastycznej w 1948 roku. Był także opiekunem Strzemińskiego podczas pobytu w szpitalu i przygotowywania do druku „Teorii widzenia”.
We wczesnej twórczości Stefan Krygier liczne prace, a także rozważania teoretyczne poświęcił studiom nad sztuką dawną. Przywołując motywy i charakterystyczne formy, np. sztuki egipskiej znajdował dla nich nowe konteksty.
W latach 80. XX w. zaczął tworzyć cykl obrazów pt. Symultanizm formy, który kontynuował do końca życia. Charakteryzuje ten cykl powrót do figuracji, ale jednocześnie wnikliwa refleksja na temat percepcji obrazu. Ideę tego cyklu najlepiej wyraził w odautorskim tekście, który publikujemy w katalogu wystawy.
Ekspozycja "Symultanizm form", zaprojektowana przez córkę Stefana Krygiera, Monikę Krygier, jest przygotowywana w oparciu o rodzinne archiwum, z którego zostaną udostępnione prace nigdy dotychczas nie publikowane.

Elżbieta Fuchs