Wczoraj, dziś, jutro… | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =

Wczoraj, dziś, jutro…

Retrospektywna wystawa twórczości Ryszarda Kuby Grzybowskiego, od ponad 40 lat związanego z "Kalejdoskopem", trwa w Galerii Willa. Autor weźmie udział w spotkaniu przygotowanym przez Łódzkie Towarzystwo Przyjaciół Książki 18 IV o godz. 17. Wstęp wolny.

Można oglądać rysunki, grafikę warsztatową i użytkową (m.in. plakaty dla łódzkich instytucji kultury i do ogólnopolskich wydarzeń), malarstwo z lat 1958-2018, na wystawie są też: poezja artysty i egzemplarze „Kalejdoskopu” z lat 70., gdy Ryszard Kuba Grzybowski był redaktorem graficznym pisma – do dziś zresztą jest zaprzyjaźniony z redakcją i tworzy rysunki na portal e-Kalejdoskop.pl.

To jeden z najaktywniejszych łódzkich artystów, od ponad pół wieku komentujący w swojej twórczości lokalne życie artystyczne, ale też zachodzące przemiany społeczno-obyczajowe. Urodzony w Warszawie w 1933 r., w 1946 r. wraz z rodziną zamieszkał w Łodzi. W latach 50. studiował na Wydziale Grafiki Propagandowej w Katowicach – filii ASP w Krakowie oraz na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie w Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego – jednego z najwybitniejszych twórców polskiej szkoły plakatu, której reprezentantem jest także Ryszard Kuba Grzybowski.
U źródeł jego twórczych poszukiwań leży rysunek: ołówkiem, węglem, tuszem, długopisem, często podmalowywany temperą na różnorodnym podłożu – to właśnie rysunki, realizowane od dzieciństwa do dziś, będą trzonem wystawy.

Pokazowi towarzyszyć będą oprowadzania z udziałem artysty (21 IV – opowie o kilku spośród pokazywanych prac – i 26 IV) oraz książka z reprodukcjami prac twórcy, tekstami Janusza Zagrodzkiego i Piotra Groblińskiego, a także po raz pierwszy publikowanymi wierszami Ryszarda Kuby Grzybowskiego z ostatnich dziesięciu lat.
Wystawa trwa do 13 maja 2018 r.

Finisaż wystawy odbędzie się 13 maja: najpierw o g. 12 odbędzie się ostatnie oprowadzanie po wystawie, następnie kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie Mariusz Knorowski wystąpi z ok. 60-minutową prelekcją nt.  „123 polskie plakaty współczesne, które warto zapamiętać”, odnosząc się i do polskiej szkoły plakatu, łódzkiej szkoły projektowania plakatów i do twórczości projektowej Kuby Grzybowskiego głównie z okresu 1970-1980; wstęp jest wolny.