Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =

„Człowiek z manufaktury” Janiaka

Foto: Maciej Piąsta

Rafał Janiak skomponuje operę „Człowiek z manufaktury” – zdecydowało jury międzynarodowego konkursu kompozytorskiego. Zwycięzca otrzymał Grand Prix i 45 tys. zł (30 tys. jako główną nagrodę i 15 tys. na skomponowanie II aktu). II nagroda i 15 tys. zł trafiły do drugiej finalistki konkursu – Katarzyny Brochockiej.
Prapremiera całości dzieła odbędzie się na scenie Teatru Wielkiego w listopadzie 2018 roku z okazji 185. rocznicy urodzin Izraela Poznańskiego. W maju 2019 roku zostanie przygotowana premiera wersji plenerowej opery na terenie „Manufaktury” w Łodzi. Autorką libretta jest Małgorzata Sikorska-Miszczuk, dramatopisarka i scenarzystka.

– Cieszę się, że znalazło się tylu zdolnych kompozytorów. Jury miało ogromny problem, by podjąć ostateczną decyzję – stwierdził Krzysztof Penderecki, przewodniczący jury. – Chciałbym osobiście pogratulować obojgu kompozytorom znakomitego przygotowania, wielkiego profesjonalizmu i wykorzystania, jak często mówię, najwspanialszego instrumentu, jakim jest ludzki głos, a także znakomitego skomponowania wszystkich partii wokalnych. Gratuluję Panu Rafałowi Janiakowi, laureatowi Grand Prix finału konkursu na operę „Człowiek z Manufaktury”. Mam nadzieję, że II Nagroda przyznana Pani Katarzynie Brochockiej nie będzie dla niej zbyt wielkim rozczarowaniem. Jeszcze raz życzę Państwu dalszych wspaniałych sukcesów, wytrwałości, konsekwencji, ale też ogromnej osobistej satysfakcji z tego, co Państwo tworzycie. Będę czekać z wielkim zainteresowaniem na prawykonanie całej opery w Teatrze Wielkim w Łodzi.

W III etapie konkursu jury obradowało w składzie: prof. Krzysztof Penderecki – kompozytor, dyrygent, przewodniczący, prof. dr hab. Urszula Kryger – dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi, Elżbieta Penderecka – prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, Joanna Wnuk-Nazarowa – dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Vladimir Kiradjiev – dyrygent, kierownik muzyczny koncertu finałowego konkursu „Człowiek z Manufaktury", Aleksander Laskowski – krytyk operowy, dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia, dr hab. Maciej Tworek – adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie. Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu jest scenarzysta i reżyser telewizyjny Krzysztof Korwin Piotrowski.

Organizatorem konkursu jest Teatr Wielki w Łodzi, a mecenasem i fundatorem nagród – łódzka „Manufaktura”, znajdująca się na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego.

Nagroda Publiczności Operowej trafiła do Rafała Janiaka. Podczas finałowego koncertu w Teatrze Wielkim w Łodzi odbyło się głosowanie widzów na najlepszą ich zdaniem kompozycję. Oddano 380 ważnych głosów.

Kategoria

Teatr