Lech Raczak na Letniej Scenie Domu Literatury | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 6 =

Lech Raczak na Letniej Scenie Domu Literatury

Fot. www.scenarobocza.pl

Trzecim spektaklem 19. Przeglądu Małych Form Teatralnych "Letnia Scena" w Domu Literatury w Łodzi będą „Podróże przez sny. I powroty” Lecha Raczaka, legendarnego twórcy teatru alternatywnego współzałożyciela słynnego Teatru 8. Dnia oraz były dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu. Teraz wystąpi pod szyldem Fundacja Orbis Tetrus - Trzeci Teatr Lecha Raczaka. To piąty tytuł realizowany pod tym szyldem, poprzednim był "Spisek smoleński".
Dotąd pod szyldem Fundacji Orbis Tertius, która sprawuje pieczę artystyczną nad dorobkiem Raczaka. Wcześniej powstały "Dziady", "Misterium buffo" i "Ach... żyliśmy". W najnowszych spektaklu Lech Raczaka zabiera widzów w podróż po swoich snach i ironicznie komentowanej swojej biografii, samemu będąc narratorem, bez udziału innych aktorów. Na scenie będzie mu towarzyszyło Trio Targanescu (w składzie: Arnold Dąbrowski - instrumenty klawiszowe, Katarzyna Klebba - skrzypce, altówka, oraz Paweł Plauch - fagot, surna). instrumentaliści ci są absolwentami Poznańskiej Akademii Muzycznej, zaczęli poszukiwania w eksperymentalnych grupach muzycznych, teatrach offowych, pracując nad muzyką do słuchowisk, filmów i spektakli. 

Przedstawienie będzie mieć formę koncertu przeplatanego opowieścią Lecha Raczaka. "Raczak uważnie obserwuje ludzi wchodzących do ciemnej sali [...] Prawie wszystkich nas zna – to w końcu premiera. Tyle że jego milcząca, skupiona, pogrążona w półmroku obecność wygląda ciut niepokojąco. To już jest Lech Raczak – wykonawca sceniczny, performer, który za chwilę (od dawna o tym wiemy) umożliwi nam wgląd w swoją intymność, w swoje sny. Owszem, będą to z pewnością sny po literacku, po artystycznemu przepracowane, odpowiednio obrobione i przetrawione, ale przecież i tak wiemy, że one naprawdę powstały gdzieś w głębi jego jaźni – nieprzystępnej, nieogarnionej i wciąż, po tylu latach nieodgadnionej, także dla niego samego" - tak pisała o premierze spektaklu Julia Tyszka na portalu Teatralny.pl.

Spektakl zobaczymy w środę 12 lipca o godz. 19 w bloku konkursowym. 

https://youtu.be/VjIOKo_bGaM


Spektakle prezentowane będą w każdą środę (plus jeden wtorek) lipca i sierpnia. Bilety kosztują: 25 zł w przedsprzedaży, 35 zł w dniu pokazu. Bilety dostępne online: www.domliteratury.bilety.interticket.pl/, a także w Domu Literatury, od poniedziałku do piątku w godz. 10-18.

Przeczytaj też wywiad z szefem programowym Przeglądu Małych Form Teatralnych pt. "Teatr, który drapie" (link poniżej)

Kategoria

Teatr

Podobne artykuły