Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =

Spektakl - doktorat Olgi Borys - dla WOŚP

W grudniu w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych odbyła się prapremiera sztuki "Bierki" Marcina Szczygielskiego z Olgą Borys, Lorettą Cichowicz, Cezarym Szczygielskim oraz studentami łódzkiej Szkoły Filmowej. Dochód ze sprzedaży zaproszeń na spektakl 14 I zostanie przekazany na WOŚP!
Specjalne zaproszeni są do odbioru w sekretariacie AOIA. Odbierając je należy wrzucić do puszki WOŚP dowolną sumę. Liczba zaproszeń ograniczona.

Spektakl "Bierki" powstał w wyniku ewolucji pomysłu współpracy aktorki Olgi Borys z autorem przedstawienia Marcinem Szczygielskim. Początkowo miał powstać monodram oparty na adaptacji powieści. Jednak po wielu rozmowach twórcy uznali, że  musi w nim zagrać kilku aktorów. Olga Borys oprócz tego, że jest znaną aktorką jest także studentką studiów doktoranckich w łódzkiej filmówce. Stąd w obsadzie spektaklu poza uznanymi aktorami wystąpią studenci Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi. Pomoc reżyserską zapewnia studentka czwartego roku wydziału reżyserii Zofia Kowalewska, a ponieważ spektakl ma elementy multimedialne, zadbała o nie doktorantka Wydziału Operatorskiego Monika Kryszczyńska. Za scenografię odpowiada Anna Brodnicka, a reżyserem jest Maciej Kowalewski.

O spektaklu
Teatr, słowo, film, fotografia, przestrzeń i czas. Multimedialny spektakl Bierki to próba znalezienia formy wyrazu dla myśli i emocji, będąca efektem współpracy artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki. Każdy z nich wprowadza do projektu własną wizję przedstawianej historii, korzystając z właściwego sobie warsztatu. Opowieść przekazywana przez aktorów, zostaje wzbogacona o to, czego w tradycyjnym teatrze widz nie może dostrzec – prezentowane filmy i obrazy fotograficzne stają się dla niego szansą na podróż do podświadomości bohaterów i na swobodne przemierzanie czasu. To, co kryje się za słowem i gestem, zostaje odsłonięte, a to, co było i co będzie, staje się wiadome w tej samej chwili. Bohaterowie zostają prze- świetleni na wskroś, a teatralna wiwisekcja zyskuje piąty wymiar.

Multimedialny spektakl "Bierki", będący podstawą doktoratów uczestniczek studiów doktoranckich Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, Olgi Borys i Moniki Kryszczyńskiej (w dziedzinie fotografii), jest przedsięwzięciem będącym efektem współpracy studentów wydziałów aktorskiego, operatorskiego i reżyserii z twórcami profesjonalnymi. Spektakl został wyprodukowany z funduszy prywatnych oraz pozyskanych od darczyńców i sponsorów.

Samotność z wyboru, z konieczności. Samotność jako ucieczka i jako tarcza, która broni nas przed światem. Choć każdy jest pojedynczy, nasze życia są nierozerwalnie ze sobą splecione – nawet, gdy wydaje nam się, że skutecznie trzymamy się z boku. Wypchnięcie kogoś z dobrze znanych, bezpiecznych kolein codzienności może wywołać lawinę, która odmieni los wielu. Anna, nauczycielka historii w liceum, zbudowała wokół siebie mur. Nie lubi swojej pracy, uczniów i schorowanego ojca; starannie unika nawiązywania jakichkolwiek bliższych relacji. Nastoletni Paweł też żyje w ukryciu, udając kogoś, kim nie jest. Okłamuje rodziców, przyjaciółkę i znajomych, żyjąc w bezustannym strachu, że ktoś odkryje jego prawdziwe pragnienia. Oboje nie są szczęśliwi, ale oboje mają złudne poczucie bezpieczeństwa. Gdy jedno i drugie wpada w pułapkę zastawioną przez tego samego mężczyznę, prawda o tym, co jest, i co było wychodzi na jaw. Pękają szklane bańki, które wokół siebie stworzyli i okazuje się, że choć dzieli ich niemal wszystko, tylko oni dwoje mogą się nawzajem uratować.

Próba otwarta z udziałem publiczności odbędzie się 15 XII o godz. 18. Wstęp jest wolny, jednak liczba miejsc ograniczona. Organizatorzy nie mogą zapewnić ich wszystkim widzom. Obowiązuje kolejność przyjścia.

Spektakl znajdzie się w repertuarze AOIA od stycznia.