AŻ ARCHITEKTURA | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =

AŻ ARCHITEKTURA

Tym razem skrót AŻ nie odnosi się do festiwalu muzycznego, tylko do edukacyjnego projektu architektonicznego. W wieloznacznym skrócie druga litera oznacza jednak to samo - ulicę Żubardzką. Bałucki Ośrodek Kultury "Na Żubardzkiej" jest bowiem organizatorem trzymiesięcznego cyklu imprez poświęconych łódzkiej architekturze. Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu jest Maria Nowakowska (Łódzki Detal Architektoniczny).
Poniżej zamieszczamy program całego cyklu - na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

WARSZTATY
obowiązują ZAPISY MAILOWE >> kontakt@lodzkidetal.pl

19.08 – sobota, 11-15 – sitodruk z kostką z Żubardzkiej – rzeźbą na rogu Żubardzkiej i Inowrocławskiej – 6 miejsc – WIMA, ul. Piłsudskiego 135

20.08 – niedziela,11-15 – sitodruk z Placem Słonecznym – 6 miejsc – WI-MA, ul. Piłsudskiego 135

8.09 i 15.09 – piątki – 18-20 – Gdzie pierwszy raz całowała się babcia? – tworzymy wycieczki szlakiem historii naszych rodzin (cz. I i II) – 12 miejsc – Bałucki Ośrodek Kultury „Na Żubardzkiej”

22.09 – piątek,18-20 – Warsztaty introligatorskie – tworzymy bazę pod własny archi-zeszyt – 12 miejsc – Bałucki Ośrodek Kultury „Na Żubardzkiej”

8.10 – niedziela, 11-13 – Warstwy i faktury miasta – warsztaty frotażu i grafiki dla dzieci – 12 miejsc

13.10 i 20.10 – piątki,18-20 – Ceramvlepki – stwórz własną ceramiczną archi-ozdobę (cz. I i II) – 12 miejsc – Bałucki Ośrodek Kultury „Na Żubardzkiej”

28.10 – sobota o 11-13 oraz 10.11 – piątek – 18-20 – Stwórz własne archi-memo – cz. I i II – 12 miejsc – Bałucki Ośrodek Kultury „Na Żubardzkiej”

WYKŁADY I SPOTKANIA

9.09 – sobota, 17-18.30 – spotkanie z dr. inż. arch. Błażejem Ciarkowskim poświęcone łódzkiemu modernizmowi – Bałucki Ośrodek Kultury „Na Żubardzkiej”
Błażej Ciarkowski, architekt i historyk sztuki. Absolwent Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2012 roku zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Historii Sztuki UŁ. Doktor nauk technicznych w specjalności architektura i urbanistyka. Autor wyróżnionej dysertacji traktującej o działalności Bolesława Kardaszewskiego w kontekście przemian powojennej architektury polskiej. Zainteresowania badawcze koncentruje na powojennej architekturze polskiej, związkach architektury i polityki, a także konserwacji i ochronie dziedzictwa ruchu modernistycznego. Członek PKN ICOMOS i SHS.


16.09 – sobota, 17-18.30 – spotkanie z Marią Nowakowską o łódzkim detalu – Bałucki Ośrodek Kultury „Na Żubardzkiej”
Maria Nowakowska, laureatka Stypendium Artystycznego Prezydent Miasta Łodzi, jej projekt dotyczył promocji lokalnego dziedzictwa architektonicznego przez pryzmat jego szczegółów/ornamentyki. Na co dzień członkini zarządu, koordynatorka i animatorka w Centrum Opus, współpracująca na stałe z Centrum Regio, które wydało w listopadzie 2016 przewodnik po Łodzi szlakiem detali - pierwszą taką książkę w Polsce. Laureatka dwóch wyróżnień w zeszłorocznej edycji konkursu „Młodzi w Łodzi”, nagrody „Kobieta niezwykła”, nominacji do Plastra Kultury w kategorii „Osobowość Roku” i dwóch Punktów dla Łodzi. Regularnie prowadzi wycieczki 16 szlakami łódzkiego detalu, organizuje też wykłady, warsztaty i gry miejskie.

23.09 – sobota – 17-18.30 – spotkanie z dr Aleksandrą Sumorok o najbardziej niedocenianej architekturze Łodzi – czyli o architekturze PRL-u – Bałucki Ośrodek Kultury „Na Żubardzkiej”.
Aleksandra Sumorok, absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Łódzkiego, doktorat na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, od 2009 roku adiunkt w ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Autorka artykułów oraz monografii pt. Architektura i urbanistyka Łodzi okresu realizmu socjalistycznego. Otrzymała nagrodę finałową w ramach programu Nagród Naukowych tygodnika „Polityka” (2012). Uczestniczka krajowych i międzynarodowych konferencji. Wykładała gościnnie na uczelniach zagranicznych (Berlin, Budapeszt, Lubljana, Cluj-Napoca). Zainteresowania badawcze koncentruje na architekturze i wzornictwie polskim XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem okresu realizmu socjalistycznego.

7.10 – sobota – spotkanie wokół książki „Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce” z Sebastianem Frąckiewiczem – spotkanie w ramach święta detalu architektonicznego #detalfest w Łodzi

7.10 – sobota – spotkanie z pracownicami Muzeum Miasta w Gdyni na temat detali gdyńskiego modernizmu – spotkanie w ramach święta detalu
architektonicznego #detalfest w Łodzi

14.10 – sobota, 17-18.30 – spotkanie z Marią Nowakowską poświęcone spuściźnie Gustawa Landau-Gutentegera w perspektywie detalu –
Bałucki Ośrodek Kultury „Na Żubardzkiej”

21.10 – sobota, 17-18.30 – spotkanie z dr. inż. arch. Błażejem Ciarkowskim o „Łodzi niezaistniałej” – niebanalnym projektom, które nigdy nie zostały wybudowane – BOK „Na Żubardzkiej”

13.11 – poniedziałek, 18-20 – spotkanie z Marią Nowakowską o Jože Plečniku – wyjątkowym słoweńskim architekcie – Bałucki Ośrodek Kultury „Na Żubardzkiej”.


ŚNIADANIE U TANFANIEGO – Plac Piaskowski, 1.X, 13-16
Bałucki pikniczek pełen dobra - klimatyczna muzyka, rękodzieło, sitodruk, jedzenie i spacer z Marią Nowakowską szlakiem najciekawszych detali Bałut.


WYCIECZKI
Detale, które wskazał los – 29.VII oraz 29.X – sobota,13-15 – detalowe archi-wycieczki, podczas
których o kierunku spaceru decyduje rzut kostką. Każdy uczestnik rzuca co najmniej raz! Spotkamy się
pod pomnikiem fabrykantów (róg Jaracza i Piotrkowskiej, obok Magdy).

ŚWIĘTO DETALU ARCHITEKTONICZNEGO W ŁODZI! - od 5 do 8 października
W programie:
- warsztaty ceramiczne, sztukatorskie, kaligraficzne, frotażu,
- premiera festiwalowego piwa uwarzonego przez Piwotekę Narodową,
- gra miejska szlakami detali Piotrkowskiej,
- spotkania z miłośnikami architektury i jej detali z całej Polski.
Strona Święta Deatalu Architektonicznego: http://lodzkidetal.pl/detalfest/

Na zdjęciu - praca wykonana podczas warsztatów sitodruku: rzeźba z rogu ulicy Żubardzkiej i Inowrocławskiej (źródło: facebookowy profil Łódzki Detal Architektoniczny). 

Kategoria

Wiadomości