Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =

Bilety na Leonarda

Wystawa pt. „Leonardo da Vinci – energia umysłu”, poświęcona wynalazczemu geniuszowi Leonarda da Vinci, która odwiedziła Paryż, Monachium, São Paulo i Londyn, w listopadzie zawita do Łodzi. Jakież mogło być dla niej lepsze miejsce niż EC1? Co ciekawe, łódzcy organizatorzy nie chcieli powielać międzynarodowej ekspozycji, ale dodali od siebie część poświęconą polskim wynalazcom.
Od 2 listopada dostępne są bilety na wystawę w cenach od 19 do 49 zł w różnych wariantach (grupowych, rodzinnych, tygodniowych i weekendowych). Można ją będzie oglądać w Łodzi przez sześć miesięcy od wtorku do niedzieli w godz. 9-19. Jest to koprodukcja włosko-francusko-niemiecko-polska. Siedem tirów przywiezie do Łodzi eksponaty. Pierwszy z nich już przyjechał. Rozpoczęło się wypakowywanie elementów multimedialnych. Do Łodzi przyjadą włoscy i francuscy kuratorzy, którzy muszą nadzorować wyładunek i aranżację wystawy.

Mało kto wie, że zanim powstał kinematograf braci Lumière, polski inżynier Kazimierz Prószyński konstruował pleograf o takim samym zastosowaniu. Nie zdążył go zaprezentować przed Francuzami – jak mówi Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej, to z powodu perfekcjonizmu wynalazcy, który nie chciał pokazywać czegoś, co nie jest jeszcze w pełni gotowe. Dlatego mówimy o kinematografii, a nie o pleografii. Ale August Lumière pisał: „Byłem, wraz z bratem, twórcą filmu francuskiego, ale istniał również pewien Polak, niejaki Kazimierz Prószyński, który nas znacznie wyprzedził”.
Na polskiej części wystawy otwieranej 24 listopada zobaczymy zrekonstruowany pleograf (oryginał przepadł w czasie II wojny światowej). Praca zainicjowana przez NCKF nie była łatwa do realizacji. Zachowały się jedynie dwa zdjęcia oryginału, do tego nieco zafałszowane przez samego Prószyńskiego, by nikt nie zdołał podrobić jego wynalazku.

Oprócz pleografu, którego integralną częścią jest system minimalizujący drgania podczas odtwarzania filmu (to już rzeczywisty wkład w światową kinematografię), zobaczymy inne rozwiązania techniczne kolejnych trzech polskich wynalazców. Organizatorzy na razie nie zdradzili, jakich. Wiadomo tylko, że ta część (zatytułowana „Od marzeń o lataniu do fabryki snów – polscy Leonardowie”) będzie stanowiła jedną trzecią całej ekspozycji.

W pozostałej, większej części, znajdzie się ponad 70 eksponatów (w tym 40 historycznych modeli): meble, interaktywne instalacje, filmy i współczesne przykłady „bio-inspirowanej” robotyki, lotnictwa i technologii materiałowej. Są one związane z działalnością Leonarda da Vinci jako naukowca, wynalazcy i inżyniera. Poznamy ich proces twórczy – od pomysłu, przez szkic, po powstanie modelu.

Wystawie, organizowanej w Łodzi przez EC1 - Miasto Kultury, będzie towarzyszyła aplikacja mobilna łódzkiej filmy Hycom, dzięki której można będzie m.in. zeskanować konkretny obiekt i więcej się o nim dowiedzieć. Do pobrania od dnia otwarcia wystawy w sklepach App Store i Google Play oraz dzięki linkom na stronie wystawy.
EC1 Łódź
  • 24-11-2017 - 03-06-2018

Kategoria

Wiadomości

Adres

Targowa 1/3

Kontakt

www.ec1lodz.pl
42 233 50 55