Co w regionie piszczy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =

Co w regionie piszczy

Ryszard Kowalczyk

Jak łączyć kulturę i turystykę, szukając klucza do mikrowypraw w województwo łódzkie? Dostarcza go np. historia pleneru malarskiego „Pejzaż malowany ziemi łódzkiej”, organizowanego od 11 lat. Pierwsze pięć edycji odbywało się w całym województwie, każda kolejna – w wybranym powiecie.
 Tym razem artyści wizytują powiat piotrkowski (wernisaż wystawy poplenerowej – 7 IX w Łódzkim Domu Kultury). Wyruszmy zatem plenerowym
szlakiem, odkrywając mało znane ciekawostki.


Z KRASNOLUDKAMI
Powiat poddębicki (plener w 2013 roku):

To tutaj – a konkretnie w Bronowie – w 1862 r. na 10 lat zamieszkała Maria Konopnicka, jako 20-letnia żona Jarosława Konopnickiego. Jej teść kupił te dobra zaledwie 18 lat wcześniej, ale ród pojawił się w tych stronach już w 1784 roku. Józef Naimski opisał bronowski dwór w „Kurierze Warszawskim”: „Śród drzew niski domek o dużej i wysokiej strzesze słomianej, chatą raczej wieśniaczą niż dworem pańskim będący (...). Z saloniku dwa okna wychodziły na klomb ślicznych, rosłych jesionów, które ocieniały również okno szczytowe, mniejsze, sąsiedniego pokoju sypialnego Marii Konopnickiej, w którym podobno lubiła przebywać najdłużej”. Po bankructwie i sprzedaży Bronowa Konopniccy przenieśli się do odległego o 15 km Gusina – dopiero stąd poetka wraz z dziećmi wyjechała na stałe do Warszawy. Dziś w miejscu domku jest murowany dwór z 1902 roku, a w nim muzeum poświęcone Konopnickiej.

FRANCUSKI ZAMECZEK
Powiat pabianicki (plener w 2014 roku):

Od XVI w. należące do kapituły krakowskiej dobra pabianickie nazywano „państwem pabianickim”.
Jego częścią była wieś Widzew (teraz część wsi Ksawerów – notabene jednej z niewielu w Polsce z połączeniem tramwajowym). W 1873 r. miejscowość kupił sobie fabrykant z Pabianic Rudolf Kindler i zbudował tu drewniany dworek. Jego syn Oskar wolał coś bardziej okazałego i za ogromne pieniądze wzniósł na jego miejscu istniejący do dziś wielki pałac w stylu neorenesansowym, udający francuski zameczek. Na tej ziemi podczas II wojny światowej stacjonował Lwowski Dywizjon Myśliwski wchodzący w skład Armii Łódź. Dziś pałac jest własnością prywatną.

To tylko dwie propozycje, więcej mikrowypraw można znaleźć w wakacyjnym numerze „Kalejdoskopu” –  do kupienia w informacji Łódzkiego Domu Kultury (wejście od ul. Traugutta), od 29 czerwca w salonach sieci Ruch, Saloników Prasowych, Kolportera, Garmond-Press oraz salonach Empik, dostępny także w prenumeracie:

https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego

Kategoria

Wiadomości