DZIEDZICTWO I ZOBOWIĄZANIE | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =

DZIEDZICTWO I ZOBOWIĄZANIE

Zakończyła się inwentaryzacja zabytków Starego Cmentarza w Łodzi przy ul. Ogrodowej. Powstał nowy katalog nagrobków jednej z sześciu najważniejszych polskich nekropolii. Ostatnio spis przeprowadzono 40 lat temu.

Zakończyła się inwentaryzacja zabytków Starego Cmentarza w Łodzi przy ul. Ogrodowej. Powstał nowy katalog nagrobków jednej z sześciu najważniejszych polskich nekropolii. Ostatnio spis przeprowadzono 40 lat temu.

Prace trwały od lipca 2012 roku pod nadzorem Wojciecha Walczaka, zajmującego się także inwentaryzowaniem pomników nagrobnych na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. - Zrobiliśmy rzecz ważną, dotychczasowa wiedza została wzbogacona o 350 obiektów, a do rejestru, który chroni prawnie nagrobki, wpisano ponad 120 nagrobków – powiedział  Cezary Pawlak, Prezes Towarzystwa Opieki Nad Zabytkami Starego Cmentarza, kustosz Muzeum Historii Miasta Łodzi.

Umożliwi to  prawną ochronę zabytkowych nagrobków. - Dzięki temu będzie można skutecznie chronić nasze dziedzictwo. Stary Cmentarz to przecież historia nie tylko Łodzi, ale i Polski - powiedziała Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podczas spotkania z dziennikarzami (10.01.2014) w siedzibie Muzeum Miasta Łodzi.
Konferencja obyła się na terenie wystawy Zakład Urbanowskich. Rodzina. Dzieło. Twórcy.  Prace inwentaryzacyjne były wpisane w projekt dotyczący rodziny polskich kamieniarzy. Bogaty dorobek firmy prezentuje się głównie na Starym Cmentarz. To właśnie tam odnajdziemy najbardziej reprezentatywne zespoły sztuki sepulkralnej, w tym kaplice i pomniki nagrobne, np. mauzolea małżonków Moenke, Juliusza Heinzla, Juliusza Kunitzera. Wiele fotografii prezentowanych na ekspozycji wykonano  podczas kwerendy.
Konieczność wykonania prac inwentaryzacyjnych zbiegała się postulatem nieżyjącego już dziennikarza Wojciecha Słodkowskiego (organizatora kwesty na najstarszej łódzkiej nekropolii) dotyczącym przeprowadzenia nowego spisu.  - Obiecałam w 2012 roku Wojtkowi, że to zrobię i dziś z tego zobowiązania się rozliczam -  powiedziała H. Zdanowska.
Inwentaryzacja została sfinansowana z budżetu miasta Łodzi we współpracy merytorycznej z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i parafiami wyznaniowymi - właścicielami cmentarzy.